W trakcie naszej krótkiej wizyty w Australii nie mogło obyć się bez spróbowania mięsa z kangura. Restauracje w tak drogim kraju w naszym przypadku odpadają, a zwłaszcza jeśli ma się towarzysza podróży, który jest kucharzem pasjonatą! To nieprawda wbrew powszechnej opinii, że mięso kangura jest najtańszym mięsem w Australii, cenowo wygrywa kurczak, tańszy nawet o połowę (za 1kg zapłacicie 8-9AUD/24-27zł podczas gdy za 500g mięsa z kangura tyle samo, albo nieco więcej do 10AUD/30zł). Gdzie i jak go przyrządziliśmy biorąc pod uwagę, że poruszaliśmy się małą Kia-nką, w której również spaliśmy? Szczegóły poniżej.

P1240326

W Australii mnóstwo jest miejsc do grillowania dostępnych na wolnym powietrzu zupełnie za darmo. Są też punkty, w których można rozpalić ognisko (ale z tym jest już gorzej). Pierwszy raz przyrządziliśmy mięso z kangura na parkingu w Hyden blisko słynnej falującej skały ‘’Wave Rock’’, gdzie skorzystaliśmy z miejsca do grillowania i do tego ugrillowaliśmy też marchew, cukinię i zrobiliśmy tosty (Koszt: 1kg marchwi:1AUD/3zł, 1 cukinia – 0,70AUD/2,10zł, chleb: 2,50AUD/7,50zł). Z 500g mięsa zamarynowanego za 10AUD mielismy 2 posiłki dla 2 osób. Wszystko kupiliśmy w sieci sklepów Woolworth’s, która wypadła najkorzystniej cenowo. Oczywiście można było kupić mielone mięso z kangura za nieco taniej, ale było to mięso typowo pod burgera i potrzebowało przypraw i oleju, czyli całość wyszłaby drożej.

P1240304

Wracając do sposobu przyrządzenia mięsa, na rozgrzanego grilla wrzuciliśmy najpierw pokrojone warzywa, następnie przy użyciu naszego backpackerskiego scyzoryka Michał pociął mięso na kawałki i zwyczajnie umieścił je obok warzyw. Na jednej stronie grillował mięso do 3 min, potem powtórka na drugiej stronie i gotowe! Kromki chleba położył na grillu i pozostawił, aby się lekko zarumieniły.

P1240308

P1240309

P1240310

P1240311

Jeśli chodzi o długość czasu grillowania, to wszystko zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy, że im dłużej smażymy, tym twardsze uzyskamy mięso. Najlepiej nie doprowadzać do całkowitego wysmażenia, bo zrobi nam się przysłowiowa ‘’podeszwa’’. Mięso z kangura jest soczyste, chude, praktycznie nie zawiera tłuszczu i jest lekko słodkie w smaku. Poza tym,  jest uważane za jedno z najzdrowszych mięs w Australii, dostarczając organizmowi dużo białka i minerałów oraz chroniąc przed nowotworami i miażdżycą dzięki m.in. kwasom tłuszczowym CLA.

P1240313

Dla nas absolutnym hitem było mięso z kangura przyrządzone na ognisku (podczas gdy zatrzymaliśmy się niedaleko Bunbury w jednym z miejsc na picnic tzw. picnic area) po nabiciu go wraz z warzywami na cienkie gałązki. Nie siedzicie w tym przypadku przed ogniskiem jak z kiełbaskami tylko kładziecie szaszłyki na żar z ogniska i co jakiś czas obracając ‘’patyczki’’ smażycie wszystko około 5 minut! Smak tego samego mięsa jest zupełnie inny z ogniska niż z grilla. Wyraźnie mięsko jest poddymione i opalone, więc w ustach czuć smak wędzonki. Mięso wydaje się też nieco miększe niż z grilla!

P1240324

P1240318

P1240320

P1240326

My mieliśmy to ‘’szczęście w nieszczęściu’’, że natrafiliśmy na kiepską pogodę a w nocy temperatura spadała nawet do 12-14 stopni, wobec czego nie musieliśmy specjalnie się przejmować, że mięso nam ‘’odjedzie’’ w wysokiej temperaturze. Jeśli jednak nie będziecie mieli takiego ‘’szczęścia’’ tak czy siak 500g starczy Wam na 2 posiłki więc będziecie w stanie zjeść mięso na obiad i kolację, a będzie je chłodzić klima w aucie w trakcie jazdy 🙂 Podsumowując koszt takiego posiłku na 1 osobę wychodzi mniej więcej 3-3,50AUD/9-10zł 🙂 Strach pomyśleć ile musielibyście zapłacić za mięso z kangura w restauracji biorąc pod uwagę, że sałatka z tańszego przecież kurczaka kosztuje tam około 25AUD/75zł!

 

Więcej na temat tego jak tanio zjeść w Australii w naszym kolejnym wpisie, w którym szczegółowo opowiemy o tym ile wyniósł nas 8-dniowy pobyt na miejscu w Australii Pd-Zach. Serdecznie zapraszamy!

P1240221

 

4 Replies to “Mięso z kangura – jak je łatwo przyrządzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *