CZY ISLA MARGARITA TO TYLKO PLAŻE I NIC WIĘCEJ?

Wenezuelska wyspa od listopada 2023r. jest bardzo łatwo dostępna dla osób podróżujących z Polski za sprawą bezpośredniego lotu z Katowic (i z Wawy też) do Porlamar [lot trwa 11h]. Większość turystów zakłada, że poza plażowaniem nie ma tam co za bardzo robić, choć już na pierwszy rzut oka widać, że na miejscu jest sporo możliwości trekkingowych: piękne zielone wzgórza i dżungla wyrastają masowo z ziemi. Aż prosi się o zapuszczenie w teren czy wzięcie udziału w jakiejś górskiej wycieczce, czy też trekkingu do bardziej ukrytych plaż na wyspie, do których nie podjedziemy żadnym środkiem transportu [takich opcji też jest wiele].
Oczywiście robienie tego na własną rękę to nie jest dobry pomysł. Niby Margarita jest dużo bezpieczniejszym miejscem od kontynentalnej Wenezueli, ale jednak lepiej nie ryzykować.

TREKKING NIE MUSI BYĆ HARDCOROWY…

Jeszcze przed tym jak Dżunior sie rozchorował na wyjeździe udało mi się wziąć udział w lajtowej pieszej wycieczce (trwającej pół dnia z zachodem słońca przy plaży Care Care) za jedyne 10$ (serio!) z @senderosmargarita [profil na instagramie]. Naszą grupę oprowadzał Rafael. Mieliśmy tez obstawę w postaci 2 mężczyzn z policji turystycznej. Cała ekipa mimo, że sporo w niej było obcokrajowców dobrze porozumiewała się po hiszpańsku. Z Rafaelem też podobno można dogadać się po angielsku [na poziomie komunikatywnym] – nie sprawdzałam, bo mówię biegle po hiszpańsku. Numer watsapp Rafaela do rezerwacji to: +58 424-8452984.

Ogromnie żałuję, że nie udało mi się wziąć udziału w najtrudniejszym trekkingu na wyspie na 5tą najwyższą górę: Los Cedros zlokalizowaną na półwyspie Macanao, ale Rafael był tak uprzejmy, że przesłał mi zdjęcia z Los Cedros oraz z innych trekkingów, żebyście mogli podglądnąć jak fajne opcje za jedyne 10-20$/os. macie do wyboru. Żadne typowe inne biuro podróży działające na miejscu nie ma tak ciekawego programu wycieczek, a wszystko w najpiękniejszych zakątkach wyspy.

OTO KILKA OPCJI W ICH PROGRAMIE:

💥Park Narodowy Cerro el Copey: Pozas del Valle, Ruta los Palmeros Asuntinos, Pozas de San Juan,
💥Los Cedros – najtrudniejszy szczyt na wyspie [jedyne 753m npm],
💥Montaña el Cacao [ szczyt Kakao],
💥kapitalna zielona trasa: LA CEIBA [LA RINCONADA],
💥Cueva de Cuarzo – trekking do jaskini,
💥trekkingi do plaż: Cabo Negro, Los Tronadores, Playa Care-Care, Bahia de la Plata;
💥Camping na półwyspie Macanao [oferta Sylwestrowa],
💥Camping na rajskiej wyspie Cubagua.
Dla większości trekkingów punkt początkowy to Avenida Bolivar w Farmatodo, a raczej punkt, gdzie cała uzbierana grupa wsiada w publiczny środek transportu, którym dojeżdża w dane miejsce na wyspie. Farmatodo jest położone na południowym końcu wyspy w stosunku do leżącego w miejscowości Altagracia [na północy] hotelu Costa Caribe, w którym mieliśmy wykupiony pobyt. Mało tego plaża Care-Care, na którą odbył się mój trekking była zlokalizowana też na północnej części wyspy. Wzięłam więc taksówkę za 15$ w jedną stronę [bardzo polecam Jesusa z Costa Caribe Beach Hotel/ nr watsapp: +58 426-4877429, który czekał na mnie cierpliwie aż wrócę z trekkingu po zmroku z grupą]. Warto zebrać się w 4 osoby i podzielić te koszty:) Do początku trekkingu na plażę Care-Care [w Punta Zaconera] jest niecałe 20km z hotelu Costa Caribe.
Na koniec trekkingu Rafael miał dla wszystkich małą niespodziankę: do wyboru zimne wenezuelskie piwko Zulia lub dla tych nie pijących alkoholu typowy wenezuelski napój orzeźwiający – papelón na bazie soku z trzciny cukrowej [w lokalnym wenezuelskim hiszpańskim znanym jako ”rapadura”], wody i limonki.
Przed trekkingiem dostajecie całą listę rzeczy koniecznych do zabrania na daną wycieczkę. Rafael wysyła Wam informację na temat poziomu trudności danego szlaku: najwięcej szlaków jest bardzo łatwych z poziomem trudności 3/10. Trekking na górę Los Cedros oceniany jest pod względem trudności jako 10/10, czyli najtrudniejszy na wyspie. Niestety trzeba się z tym liczyć, że na taki typ trekkingu może się nie uzbierać wystarczająca liczba osób. Można wtedy zorganizować prywatny trekking. Rafael proponował mi, że podjedzie po mnie do hotelu samochodem i mnie do niego odstawi po wycieczce. Mając 3 miejsca wolne w swoim samochodzie powiedział, że może mi zaproponować wycieczkę za 100$ na 3 osoby [34$/os]. Rzeczywistość chciała, że nie udało mi się nawet zapytać kogokolwiek w hotelu czy byłby chętny na taki trekking jako, że Dżunior rozchorował się i wylądowaliśmy w prywatnej klinice na wyspie. O tym jak wyglądała opieka w szpitalu naszego dziecka przeczytacie KLIKAJĄC TUTAJ.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z  PIESZYCH WYCIECZEK Z MIEJSCOWYM BIUREM?

To, co podoba mi się w pieszych wycieczkach @senderosmargarita, to niestandardowy program, otwartość na prywatne wycieczki na zamówienie, działanie z pasją, luźna atmosfera, atrakcyjne ceny i gwarantowane piękne widoki! Poznanie wyspy z buta docierając do tych bardziej ukrytych plaż, zatoczek, dzikszych zielonych terenów i wzgórz z pięknymi widokami to właśnie poznanie jej od tej ciekawszej i nieoklepanej strony. Do wielu z tych miejsc sami byście nie dotarli. Wspieranie miejscowych i ich biznesów poprzez zakup ich produktów czy usług to niesamowita pomoc dla wyspy i szansa dla tych ludzi na odbicie się od dna po ciężkim okresie, kiedy wyspa była całkowicie zamknięta. Mało tego, polskie firmy działające na wyspie ”krzyczą” sobie dużo wyższe ceny i z jakością jest różnie.

OPCJA POPULARNYCH MIEJSC DO ZWIEDZENIA

Oczywiście na wyspie trzeba zobaczyć też to, co popularne [jak wszędzie], ale spokojnie można w 1-2dni ogarnąć najbardziej znane miejsca. Bardzo polecamy kierowcę o imieniu Jhovanny (–>profil: Jhovanny Cardoza na facebooku<–), który za 70$ [nieważne czy jedziecie w 1, 2, 3 czy 4 osoby cena jest taka sama] obwiózł nas po najciekawszych miejscach na wyspie [nr watsapp do Jhovanny’ego: +58 412-7942447]. Na co dzień pracuje jako taksówkarz dla gości hotelu Costa Caribe. Ma bardzo komfortowy i dobrze wyposażony samochód [Toyotę SUVa] i zapewniał nam bezpieczeństwo podczas zwiedzania – zawsze nam towarzyszył nieważne czy zwiedzaliśmy Muzeum w La Asunción czy szliśmy na zakupy z pamiątkami, czy na plażę, na twierdzę w Juan Griego czy na obiad przy plaży – był cały czas w pobliżu i miał nas na oku. Miejsca, które warto zwiedzić podczas 1-dniowej wycieczki po wyspie znajdziecie w osobnym naszym wpisie, który pojawi się już niebawem.

KOMUNIKACJA Z MIESZKAŃCAMI

Ten post nie jest żadną współpracą tylko po prostu polecajką fajnych ludzi. Absolutnie nie zrażajcie się tym, że nie mówicie po hiszpańsku. Większość Polaków przyjeżdżających na wyspę korzystała z tłumacza Google i absolutnie nie miała z tym problemu. Na lotnisku warto wykupić lokalną kartę SIM za 30$ – wystarczy Wam bez problemu na minimum 1 tydzień. Dzięki karcie będziecie mogli korzystać z Internetu do woli, a więc kontaktować się na watsappie gdziekolwiek się znajdziecie czy używać właśnie translatora czy mapy [weźcie pod uwagę, że z Internetem jest różnie na wyspie – przy naszym hotelu Costa Caribe był mega kiepski, ale będąc w trasie działał bez zarzutu].

ILE KOSZTOWAŁ NAS LOT ORAZ POBYT NA WYSPIE MARGARITA?

Zareagowaliśmy bardzo spontanicznie na nową ofertę jednego z biur podróży. Wenezuelska wyspa Margarita ”otwarła się” z bezpośrednimi lotami i ofertami All Inclusive dla Polaków w listopadzie 2023r. Za 9dni licząc loty [7dni na miejscu] pobyt ze wszystkim [samolotem, transportem do hotelu, wyżywieniem] można było zapłacić 4300zł od osoby. Sprawdziliśmy możliwość wykupienia samych lotów. Niestety biuro nie dawało takiej opcji, a szukając na własną rękę natknęliśmy się na połączenia z wieloma przesiadkami, których łączna wartość była taka sama jak cała wycieczka, a czasem nawet wynosiła więcej.

Co do standardu na miejscu nie należy spodziewać się luksusów i trzeba bardzo uważać na to, co się je i pije oraz uważać na wodę z basenu [zwłaszcza odnośnie dzieci]. Higiena w restauracjach i przy barach pozostawia wiele do życzenia. W kolejnym wpisie podzielimy się z Wami naszym doświadczeniem z 2-dniowego pobytu naszego niespełna 2-letniego Dżuniora w szpitalu. Wiemy – brzmi niepokojąco, ale naprawdę mając dobrego ubezpieczyciela nie ma się czego obawiać, choć wiadomo, że wolelibyśmy, żeby takie sytuacje nie zdarzyły nam się nigdy, a zwłaszcza na wakacjach… Wenezuelczycy to ludzie z tych ”do rany przyłóż”, także pomimo bardzo emocjonującego pobytu na wyspie, który nie oszczędził nam stresujących sytuacji wspominamy najlepiej przede wszystkim ludzi i ich ogromne wsparcie i często bezinteresowną pomoc.

MACIE JAKIEŚ PYTANIA?

Jeśli nie wyczerpaliśmy tematu i wciąż macie jakieś pytania co do kwestii pieszych wycieczek po wyspie Margarita to piszcie śmiało w komentarzu lub w wiadomości prywatnej na naszym facebookowym fanpage’u: https://www.facebook.com/KuukandTravel/.
To tam też umieszczamy informacje jak tylko pojawią się tutaj na blogu nowe wpisy także obserwując nas na fb nic Wam nie umknie:)

One Reply to “Wenezuelska wyspa Margarita inaczej: trekkingi, campingi & ukryte plaże”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *