Podróżuje się w dalekie zakątki, a tuż pod nosem odkrywa się niejeden raz miejsca z zachwycającymi widokami. Tak czuliśmy się w ostatnio odwiedzonym przez nas San Marino. To małe państewko jest tak wspaniale usytuowane, że piękne widoki gonią cały czas tych, którzy tam zawitają. Zamki i fortyfikacje położone najwyżej, gdzie sięga wzrok, górzyste widoki na wyciągnięcie dłoni i jednocześnie to uczucie, że niby jest się prawie we Włoszech, ale jednak jest jakoś inaczej, bardziej urokliwie i magicznie:)

Poniżej kilka ciekawostek na temat SAN MARINO :
1️⃣ to najstarsza republika świata (IVw ne!) i państwo ze stolicą o tej samej nazwie
2️⃣ kraj powstał dzięki kamieniarzowi o imieniu Marino:) Marino uciekał przed chrześcijańskimi prześladowcami i schronił się na wzgórzu Titano? (najwyższy szczyt San Marino – 739m npm), gdzie dał początek wspólnocie chrześcijańskiej

3️⃣ San Marino zamieszkuje niewiele ponad 30 tysięcy osób
4️⃣ San Marino nie należy do Unii Europejskiej, ale walutą kraju jest EURO, językiem urzędowym jest włoski
5️⃣ kraj objęty jest strefą wolnocłową, jest więc rajem dla zakupowiczów; jakoś futra, markowe ciuchy i torebki średnio nas interesowały, za to skorzystaliśmy z alkoholowych promocji?  3 dobre wina kupicie już w cenie od 5 EURO:P
6️⃣ bardzo dużo biznesów, sklepików jest prowadzonych przez Rosjan
7️⃣ San Marino jest krajem górzystym, bajecznych widoków jest tam więc pod dostatkiem

8️⃣ w 2008 r. Monte Titano wraz z historycznym centrum stolicy zostało wpisane na listę UNESCO
9️⃣ La Rocca o Guaita i La Cesta o Fratta to 2 obowiązkowe wieże z kapitalnym widokiem; pierwsza przez jakiś czas służyła jako więzienie, druga jest położona na wspomnianym już szczycie Monte Titano i znajduje się w niej również muzeum; bilet łączony na 2 atrakcje to koszt 6,50 EURO; parking w bliskiej odległości do słynnego placy: Piazza della Liberta to koszt 1,50 EURO za 1h (na wspomnianym placem znajduje się Palazzo Publico, czyli siedziba władz miasta oraz rządu San Marino)

  1️⃣0️⃣ San Marino jest tak małe, że spokojnie można wyskoczyć tam na 1 dzień zwiedzania z Włoch. Najbliższy port lotniczy znajduje się w Rimini (27km). My za wypożyczenie auta na lotnisku od firmy Sicily by Car zapłaciliśmy 300zł za 3dni. Niestety nie dorwaliśmy w miarę satysfakcjonujących nas cenowo noclegów w SM, wobec czego spaliśmy w hotelu 3* we włoskim Cesenatico blisko plaży (cenowo wyszło nas 117zł od osoby wliczając śniadanie, w Cesenatico jest wiele bezpłatnych miejsc do parkowania).


Nie ma co ukrywać, że San Marino naprawdę nas pozytywnie zaskoczyło, może również dlatego, że nie spodziewaliśmy się po tym miejscu zbyt wiele. Słyszeliśmy, że jest tam ładnie, że warto, ale myśleliśmy, że odstraszą nas tłumy turystów, a zdjęcia na necie budziły wątpliwości, czy aby rzeczywistość nie została nieco podkręcona. Tymczasem śmiało możemy powiedzieć, że jak dla nas to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie zwiedziliśmy do tej pory w Europie❤️?? I nasz 49ty wspólnie zwiedzony kraj:) Lot z Krakowa do Rimini w obie strony kosztował nas 300zł od osoby mimo tego, że tak naprawdę wybraliśmy się tam w szczycie sezonu (druga połowa lipca). San Marino podobno pozwala na odkrycie swojej magii o każdej porze roku w nieco innym wydaniu, dlatego warto tam się wybrać kiedy tylko przyjdzie Wam na to ochota, niezależnie od pory roku:)


2 Replies to “Szybki wypad do bajecznego San Marino”

    1. Zdecydowanie tak:) Takie małe państwo, a to naprawdę perełka w Europie:) pozdrowionka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *