Czy wiedziałeś/aś, że w przypadku lotów opóźnionych o minimum 3h odbywających się z UE lub do UE warto sprawdzić czy nie należy Ci się odszkodowanie?

Jeśli taka sytuacja miała u Ciebie miejsce max 1 rok od dnia, w którym miał nastąpić/ opóźnił się wylot warto pogrzebać w skrzynce e-mailowej, znaleźć dane takiego lotu, wklepać go na stronie z poniższym linkiem, gdzie dostaniesz od razu odpowiedź czy w ogóle coś Ci się należy bez angażowania się w rozmowy z konsultantami i inne pierdoły.

>>>>>> LINK DO SPRAWDZENIA LOTU [KLIK]

Jeśli po wprowadzeniu danych lotu używając powyższego linka uzyskasz wynik, że odszkodowanie się należy zgłoś reklamację przez formularz na stronie przewoźnika. Minimalna wartość odszkodowania w przypadku bezpośredniej reklamacji u linii lotniczych to 250 EUR, a jeśli dostaniesz wiadomość od linii, że odszkodowanie Ci się nie należy, to nie spoczywaj na laurach tylko wiedz, że czas uruchomić ”opcję awaryjną”: są firmy, które zajmują się odzyskiwaniem pieniędzy od linii lotniczych [wiadomo, że pobierają za to prowizję, ale to lepsze niż nic nie dostać i darować sobie temat całkowicie]. Na naszym przykładzie możemy powiedzieć, że zdecydowanie warto walczyć o swoje, ale przy okazji oszczędzić sobie stresu i zamiast odwoływać się w nieskończoność od decyzji linii lotniczej uruchomić plan B i pozwolić tym, którzy robią to dobrze załatwiać sprawę w miarę szybko [w naszym przypadku trwało to 3 miesiące – uwzględniając już przelew wartości odszkodowania na konto].

Od czego zaczęliśmy

Nasz lot z Wrocławia do Tirany liniami Wizz Air był opóźniony o 3h 8min w stosunku do godziny przylotu [opóźnienie rzeczywiste było tak naprawdę dłuższe, ale samolot przyspieszył w powietrzu]. Na pokładzie samolotu podsłuchaliśmy rozmowę załogi, z której wynikało, że poprzedni samolot, którym mieliśmy lecieć miał usterkę i czekaliśmy sporo czasu na kolejny samolot lecący z Katowic do Wrocławia. Załoga z nami lecąca została wyrwana do roboty dosłownie od stołu wielkanocnego [to było w Niedzielę Wielkanocną]. Za lot zapłaciliśmy jedyne 77zł od osoby [podróżowaliśmy na bagażach podręcznych – zresztą jak zwykle]. Lecieliśmy w 5tkę: 4 osoby dorosłe i roczny Dżunior. W czasie oczekiwania na awaryjny samolot z Katowic załoga Wizz Air’a rozdawała na lotnisku przekąski i wodę dla pasażerów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że loty do Tirany notorycznie nie dolatują na czas.

Po powrocie z urlopu złożyłam reklamację zbiorową za całą naszą 5tkę na stronie Wizz Air’a za pomocą formularza reklamacyjnego [ link: https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/skargi-i-pochwaly/ ]. Po 5 dniach dostałam zautomatyzowaną odpowiedź od linii:

Generalnie Wizz Air tak właśnie traktuje większość reklamacji: tłumacząc się ”nadzwyczajnymi okolicznościami”. Nie dajcie się na to nabrać [zwłaszcza jeśli wiecie, że wina za opóźnienie lotu leży po stronie linii!].

Zamiast odwoływać się do linii i denerwować niepotrzebnie, skorzystałam z opcji zgłoszenia incydentu w firmie, która zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy od linii lotniczych. Minusem był fakt, że mieli nam zabrać 35% kwoty odszkodowania, ale w przypadku, gdyby nic nie wskórali albo przegrali sprawę w sądzie nie było dla nas żadnych konsekwencji finansowych.

O jakiej firmie mowa? Tak naprawdę takich firm jest wiele. Nasi znajomi korzystali z usług AirHelp i byli zadowoleni ze względu na szybki odzew i wypłatę odszkodowania. I tak też było u nas. Po 5 dniach od uzupełnienia formularza na ich stronie i wysłaniu załączników [starając się o odszkodowanie dla reszty osób musiałam mieć ich pełnomocnictwo na piśmie] dostałam informację, że istnieją mocne podstawy do tego, aby starać się o odszkodowanie, więc firma AirHelp wysłała wniosek do Wizz Air, jak sami określili: poparty materiałem dowodowym. Poinformowali mnie, że odpowiedź może nadejść do 3 miesięcy.

A teraz HIT! Zautomatyzowanego e-maila od firmy z informacją o przesłaniu wniosku do Wizz Air’a dostalam 8 maja i tego samego dnia (!) dostałam kolejnego zautomatyzowanego e-maila z pozytywnymi wieściami.. O czym to świadczy? Czarno na białym było wiadomo, że odszkodowanie się należy w naszym przypadku. Mają takie przypadki w systemie i potem z automatu są wysyłane do ludzi e-maile z odpowiedzią.

Wiedzcie, że linie lotnicze na szeroką skalę zbywają ludzi własnymi interpretacjami regułek z Rozporządzenia Unijnego i po takich e-mailach sporo osób daje sobie spokój! I to wielki błąd! A jak brzmiał taki email? Looknijcie poniżej:

Kiedy otrzymaliśmy informację o tym, że możemy odebrać pieniądze? Dokładnie 4 lipca. Czyli równe 2 miesiące po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi:

812,50 EUR to równowartość 3605 zł! Zatem wyszło równe 721zł odszkodowania na osobę po odliczeniu prowizji dla firmy AirHelp. Nie dość, że Albania wyniosła nas w miarę tanio i zapewniła nam spektakularne widoki i wrażenia, to jeszcze ostatecznie wyprawa wyszła o ponad 2000zł taniej na naszą trójkę;) A tak przy okazji o kosztach wyprawy do zaskakującej Albanii przeczytacie klikając w grafikę poniżej:

ALBANIA W 7 DNI Z DZIECKIEM

Przepisy dotyczące opóźnionych lotów w Europie

W przypadku opóźnionych lotów, odbywających się z UE lub do UE, możesz mieć prawo do odszkodowania w wysokości nawet do 600 EUR, dzięki Rozporządzeniu WE 261/2004, które zawiera rygorystyczne przepisy dotyczące praw pasażerów.

Według tego Rozporządzenia możesz złożyć wniosek o odszkodowanie pieniężne od 250 do 600 EUR, jeśli:

1) przylecisz do miejsca docelowego o ponad 3 godziny później niż planowano: to ważne! – liczy się opóźnienie w stosunku do godziny przylotu jako, że często linie mogą przyspieszyć w powietrzu;

2) opóźniony lot odbył się max 1 rok temu;

3) wina za opóźnienie lotu leży po stronie linii lotniczej (np. okoliczności operacyjne i problemy techniczne); strajki, złe warunki pogodowe, wojna czy inne niezależne od linii lotniczej okoliczności wykluczają możliwość otrzymania odszkodowania;

4) opóźniony samolot wystartował w UE (z dowolnej linii lotniczej) lub wylądował w UE (pod warunkiem, że linia lotnicza ma siedzibę w Unii Europejskiej).

5) nie ma znaczenia czy linie lotnicze zapewniły ci vouchery na żywność, napoje i podróże, a o zwrot kosztów poniesionych w wyniku opóźnienia lotu [jedzenie, nocleg, itd.] możesz starać się w osobnej reklamacji;

6) w przypadku lotów realizowanych do 1500km w linii prostej przysługuje Ci 250 EUR odszkodowania na pasażera; powyżej 1500km jest to już 400 EUR, a w przypadku lotów spoza UE przekraczających 3500km w linii prostej i odbywających się liniami europejskimi przysługuje 600 EUR.

 Jakie prawa przysługują Ci jako pasażerowi w momencie odwołania/opóźnienia lotu/overbookingu?

O prawach pasażerów warto poczytać na stronie firmy AirHelp pod poniższym linkiem:

https://www.airhelp.com/pl/prawa-pasazerow-linii-lotniczych/

I pamiętajcie! Jeśli opóźnienie lub odwołanie lotu nie było spowodowane strajkami, wojną, pogodą, wybuchem wulkanu, itp., to odszkodowanie należy Wam się, mówiąc dosłownie, jak psu buda! Nie dajcie się wpuścić w maliny! Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *