Ogromnie upodobaliśmy sobie wycieczki z dzieckiem do naszych sąsiadów. Czechy mają do zaoferowania masę atrakcji w zjawiskowych okolicznościach przyrody. Na poniższej krótkiej liście znajdziecie 2 szczyty należące m.in. do Korony Gór Polski [leżące na granicy 2 krajów], najsłynniejsze skalne miasto w Czechach + listę tych mniej znanych skalnych miast oraz 2 stosunkowo młode atrakcje, bo otwarte odpowiednio w 2018 i 2022r. Wszystkie miejsca znajdują się w górach bądź w ich otoczeniu, dlatego spodziewajcie się niesamowitych widoków! Dzieci do 6. miesiąca życia polecamy nosić w chuście, a te już siedzące w nosidle z przodu na klacie lub na plecach w przypadku dzieci, które chcą już więcej widzieć, a nie tylko ”kimać” przy klacie rodzica.

NO TO JEDZIEMY Z LISTĄ 😀 :

1) Sky Bridge 721

Mowa o najdłuższym pieszym wiszącym moście na świecie o długości 721m.

Kilka faktów:

  • most położony jest 95m nad ziemią,
  • waży 405 ton,
  • posiada 66 lin nośnych i wiatrowych,
  • konstrukcja to 94 tony stali,
  • jest zlokalizowany dokładnie w Dolni Morava niedaleko polskiej granicy / blisko masywu Śnieżnika,
  • most otwarto w piątek 13-ego maja ’22,
  • do tej pory najdłuższym tego typu mostem był most w Nepalu we wiosce Kusma łączący Parbat z Baglung; aktualnie jest na 2gim miejscu na świecie z długością – > 567m.

UWAGI:

  1. Ceny biletów online są tańsze niż na miejscu. Za naszą 2kę zapłaciliśmy nieco ponad 200zł [ wyjazd do góry + most / nie kupowaliśmy zjazdu kolejką w dół, wybraliśmy zejście pieszo]. Wejście na sam most kosztuje na ten moment po przeliczeniu z CZK na PLN: 66zł.  Na miejscu jest masa innych atrakcji jak: Skywalk [spacer w chmurach dodatkowo płatny], najdłuższy tor saneczkowy/ bobslejowy jaki kiedykolwiek widzieliśmy na oczy czy specjalna trasa rowerowa oraz opcje trekkingowe w pobliżu. Limit rezerwacji online na daną godzinę wejścia na most to 500 osób. Bilet na kolejkę do góry i most wykupiliśmy online na kolejny dzień – w ten sposób mogliśmy być już pod mostem przed jego otwarciem o godz. 10:00. Ogólnie nieważne którą godzinę biletu wybierzecie online, po skanowaniu kodu i tak wejdziecie nawet godzinę wcześniej na kolejkę.
  2. MOST jest jednokierunkowy. Dojście z niego z powrotem do kolejki linowej wymaga więc krótkiej pieszej wędrówki. Trasa jest przyjemna i można podziwiać stamtąd most z ‘’bocznej’’ perspektywy.
  3. Most nie jest dostosowany pod wózki inwalidzkie i dziecięce.
  4. Oficjalnie wstęp na most ze zwierzętami jest zabroniony, natomiast nasze oczy widziały co innego [jedną panią z malutkim pieskiem]. Przy bramkach przed wejściem na most nie ma żadnej kontroli, może więc dlatego. Na most wchodzi się po zeskanowaniu indywidualnego kodu z biletu.
  5. Warto być o możliwie jak najwcześniejszej porze, żeby zaparkować auto bez problemu niemal przy samej kolejce linowej, parking znajduje się pod hotele, Wellness Vista****. Byliśmy w środku tygodnia i nie pobrano od nas żadnej opłaty za parking.

Nie polecamy tej atrakcji dla małych chodzących dzieci jeśli nie zabierzecie ze sobą nosidła, z racji, że a) na moście nie są akceptowane wózki dziecięce, i b) dziecko oprócz przejścia ponad 700m będzie miało jeszcze do przejścia około 2km trasy, żeby dojść z powrotem do kolejki linowej.

PAKIETY I CENY poszczególnych atrakcji znajdziecie pod linkiem: https://eshop.dolnimorava.cz/shopping/eshop

JAK DOJECHAĆ?

Atrakcja jest położona dokładnie 17km od polskiej granicy w Boboszowie, także mieszkańcy okolicy Kłodzka czy Lądka-Zdroju mają tam rzut beretem.

Z kolei nasz dojazd z Krakowa do Sky Bridge zajmuje około 4h [trzeba liczyć 3h30-4h30 w zależności od pory dnia]. Wybraliśmy szybszą trasę przez Ostrawę i Ołomuniec, ale też droższą, bo trzeba było kupić winietę przed granicą [jest jeszcze możliwość wykupienia jej online].

GDZIE NOCOWAĆ?

Obczailiśmy najtańszą opcję noclegową na miejscu w postaci mini-apartamentu ze śniadaniem [300zł za 3 łóżka + 33zł/os za śniadanie – taniej w tak bliskiej lokalizacji, czyli do 1km, się nie dało]. Nocleg znaleźliśmy na bookingu – był to Penzion Terezka.

2) Stezka Valaška,

czyli Ścieżka Wołoszka, lub inaczej Ścieżka Ciupaga, to ścieżka w koronach drzew w Beskidzie Morawsko-Śląskim w Czechach❤

Oto kilka faktów i nasze ogólne wrażenia:
✔Skywalk w koronach drzew otwarto pod koniec 2018r.,
✔długość chodnika to 660 metrów,
✔budowla w najwyższym jej punkcie ma 22 metry – to drewniana wieża,
✔skywalk jest położony na wysokości 1099 m n.p.m.
✔długość mostu himalajskiego (tak! Taki most też tam skonstruowano:) to 150 metrów; przy wejściu na niego witają Was oczy Buddy na bramie, a po prawej stronie są nawet młynki modlitewne – mostem dość konkretnie buja i jeśli ktoś boi się nim przejść może go ominąć idąc standardowym drewnianym chodnikiem:) Całą trasę poza właśnie mostem himalajskim da się pokonać wózkiem dziecięcym i w zasadzie Stezka Valaska to jedyna atrakcja tu wspomniana, gdzie zwiedzanie z dzieckiem w wózku jest możliwe.
✔czas trwania budowy obiektu to podobno 1945 dni,
✔koszt budowy ścieżki to 40 mln koron czeskich,
✔na samym końcu ścieżki jest wysunięty na 7m szklany punkt widokowy z kapitalnymi widokami:
✔ścieżka jest otwarta w wakacje od godz.9:00 do 19:00,
✔wstęp na atrakcję to około 56zł od osoby /bilet normalny/, Dżunior miał oczywiście za darmo:), poniżej macie cały cennik:
✔na miejscu polecamy kapitalne jedzenie w Restauracji Libušin – sami zobaczcie na zdjęciach jakimi smakołykami nas tam raczono:)
JAK DOJECHAĆ?
Atrakcja jest położona nieco ponad 80km od polskiej granicy w Cieszynie. Dojazd z Krakowa zajmuje około 3h. Trasa przebiega przez Ostrawę, ale tym razem można obejść się bez winiet.

W Google Maps wpiszcie: Parkoviště Pustevny lub Parking Pustevny. Cena za parking to około 200 koron. Z parkingu idziecie pod górę i w około 10min dojdziecie do ścieżki mijając po lewej kolejkę linową, a po prawej restauracje.

GDZIE NOCOWAĆ?
Nocleg mieliśmy dość daleko /35min samochodem od atrakcji/, ale w kapitalnym miejscu i całkiem tanio/pokój Deluxe ze śniadaniem kosztował nas 50€ – w Zamecky Penzion w Międzyrzeczu Wołoskim.

3) Adršpach

Najsłynniejsze skalne miasto w Czechach jest położone najbliżej granicy z Polską.

Trasa zwiedzania jest dość urozmaicona: napotkacie tam labirynty skalne, deptaki pomiędzy szczelinami skał, wąwozy skalne, drabinki, schody, czasem drobne nierówności terenu jak i również trasę całkowicie na płasko. Ogólnie cała trasa jest łatwa. Niby zdarzali się tacy, co sapali ze zmęczenia, ale to były wyjątki – tutaj naprawdę nie trzeba mieć nadzwyczajnej kondycji.. Najwięcej na szlaku jest rodzin z dziećmi. W Adrspach byłam 2 razy i z chęcią pojechałabym tam jeszcze raz chociażby z Dżuniorem, ale na pewno nie celowałabym w weekendy ze względu na ogromną popularność tego miejsca. W pobliżu warto zaglądnąć też do miejsca takiego jak: Teplickie Skały.

Już przy samym wejściu do Adrspach czekają na Was przepiękne widoki w postaci Szmaragdowego Jeziora.

Szczegółowy wpis o tym miejscu z większą ilością zdjęć już napisaliśmy. Możecie przeczytać o nim KLIKAJĄC TUTAJ. 
Znajdziecie też tam linka do strony z rezerwacjami biletów online. Bilet wstępu normalny kosztuje 110 koron, a ulgowy – 70 koron, z kolei dla psa – 50 koron.
Z mniej obleganych miast skalnych w Czechach podobno warto odwiedzić poniższe z następującymi atrakcjami:
1) Hruboskalsko w Czeskim Raju [niecałe 60km od granicy],
2) Brama Pravcicka i Jetrichovickie Skaly w Czeskiej Szwajcarii [też niecałe 60km od granicy],
3) Tiske Steny [około 75km od granicy]
4) Kokorinsko (z Cinibulkovą Stezką i labiryntem Bludiste) [ponad 75km od granicy].
JAK DOJECHAĆ?
Adrspach jest położony dokładnie 8,5km od polskiej granicy [od przejścia granicznego Mieroszów – Zdonov]. Parking był swego czasu za darmo, ale już na stronie internetowej atrakcji wyświetla się opłata całodniowa w wysokości: 150 koron.

4) Biskupská kupa [:D]

[pol.] Biskupia Kopa w Górach Opawskich to szczyt dokładnie na granicy czesko-polskiej należący do obu krajów i wchodzący w skład Korony Gór Polski [ z wysokością 890m npm].

Jeszcze jak Dżuniora nie było na świecie na szczyt dotarliśmy szlakiem z wsi Pokrzywna przez Gwarkową Perć. Jest to zdecydowanie najciekawszy szlak na Biskupią Kopę zawierający m.in. taką atrakcję na trasie jak: metalowa drabinka o długości 11m, która jest jedyną górską drabinką w Sudetach! Z uwagi na to, że wpis dotyczy wypadów z małymi dziećmi zaznaczamy, że w takim wypadku byłoby nierozsądnym wybrać trasę przez Gwarkową Perć. Dla bezpieczeństwa dzieci lepiej wybrać szlak z Jarnołtówka, skąd do wyboru macie 2 szlaki: żółty [dłuższy i mniej stromy] i czerwony [będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego].

Na samym szczycie niewiele widać póki nie wykupimy wstępu na 18-metrową wieżę widokową należącą do Czechów [jakieś drobne w koronach czeskich się przydadzą]. Na miejscu jest też fajny drewniany kiosk, gdzie można kupić m.in. czeskie piwko:)

Widoki z wieży są przepiękne. Nie wychodząc na wieżę widok schowa Wam się za licznymi drzewami.

Cały szlak w obie strony zajmuje niecałe 4h.

JAK DOJECHAĆ?

Do wypadów z dziećmi lepiej wybrać, tak jak wspomnieliśmy, szlak z Jarnołtówka [dojazd z Krakowa zajmuje około 2h40min]. Dojeżdżając do wsi i zjeżdżając drugim zjazdem z ronda, po chwili skręcacie w lewo, przejeżdżacie przez mostek i kontynuujecie jazdę asfaltem do góry. Miniecie płatne parkingi i możliwe, że jeszcze natraficie na ostatni bezpłatny parking położony przy ostatnich domach.

5) Śnieżnik [1423m npm]

Najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika jest położony na granicy czesko-polskiej. Charakterystycznym punktem po czeskiej stronie znajdującym się 1o minut od polskiego szczytu jest ”szczyt” ze słoniem. Warto się do niego przejść i pogłaskać słoniową trąbę na szczęście🙂

Całość trasy zajmie Wam około 5h-5h30min w obie strony. Najpierw podążacie  czerwonym szlakiem do schroniska na Śnieżniku, a od schroniska 45min – zielonym szlakiem na szczyt.

JAK DOJECHAĆ?

Wybraliśmy początek szlaku [kolor szlaku: czerwony] w klimatycznym Międzygórzu.  Podjechaliśmy najbliżej jak się da i zaparkowaliśmy samochód bezpłatnie przy drodze [trzeba dojechać tam, gdzie kończy się już asfalt.

Trasa z Krakowa to około 3h45min, ale pocieszymy Was, że możecie skumulować 2 atrakcje z naszej listy i oprócz wyjścia na Śnieżnik wybrać się kolejnego dnia na Sky Bridge 721. Te atrakcje są położone 37km od siebie🙂 Także w kwestii noclegu możecie wybrać czy wolicie nocować po stronie czeskiej czy polskiej.

GDZIE NOCOWAĆ?

Po stronie czeskiej już Wam poleciliśmy nocleg blisko słynnego mostu [Penzion Terezka]. Natomiast po stronie polskiej możecie dorwać np. jakieś mieszkanko w rozsądnej cenie na bookingu w Lądku-Zdroju, a po całodniowej wycieczce zrelaksować się w jednym z najpiękniejszych basenów termalnych w Polsce mieszczącym się w Zdroju Wojciech [na zdjęciach].

PODSUMOWANIE

Jeśli nie lubicie zdobywać szczytów i chcielibyście wybrać z tej krótkiej listy atrakcje, które nie wymagają zbytniego wysiłku, to najłagodniej wypadają: Stezka Valaska i Sky Bridge 721 [most pod warunkiem, że wyjedziecie na niego kolejką linową, bo jeśli pieszo, to podejście jest dość strome]. Mimo, że trasa w Adrspach nie jest krótka, to naszym zdaniem jest łatwa, natomiast trzeba przyznać, że trafiali się niektórzy zwiedzający łapiący zadyszkę i spowalniający ruch na podejściach z drabinkami.

Byliście w którymś ze wspomnianych miejsc? Podobało Wam się? Jakie inne miejsca blisko polskiej granicy dodalibyście do naszej listy?:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *