Zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach w weekend bądź na dłużej można połączyć z wypadem do Karpacza czy Kłodzka, na Szczeliniec Wielki czy na Śnieżkę, na Błędne Skały czy do zdrojowych miejscowosci Sudetów takich jak Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój… Jest w czym wybierać: Sudety, niby mniej popularne i nie tak oblegane jak tatrzańskie szlaki ostatnio wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Do Adrspach wybrałam się już 2gi raz, tym razem z moją koleżanką z Hiszpanii, i miejsce to wydawało się dużo bardziej oblężone przez turystów niż kilka lat temu, ale mimo wszystko dalej robi niesamowite wrażenie ogromem 100-metrowych piaskowych skał.

Oprócz form skalnych zbudowanych z piaskowca, malowniczosc temu miejsce dodaje również szmaragdowe jezioro (w miejsce starej piaskarni), drobne wodospady oraz jeziorko położone w wyższej partii z małą wysepką, które opływa się łódką, a kierujący nią flisak zabawia turystów komicznymi opowiesciami po czesku i po polsku. Tym razem to nie Czesi byli przeważającymi zwiedzającymi tylko Polacy.

Szmaragdowe Jezioro leży zaraz na początku kompleksu, gdzieniegdzie można zaszyć się w małej zatoczce, na mini-plaży i urządzić sobie picnic 🙂 Kolor wody mieni się w słońcu niesamowitą turkusową barwą.

Trasa zwiedzania jest dosc urozmaicona: napotkacie na labirynty skalne, deptaki pomiędzy szczelinami skał, wąwozy skalne, drabinki, schody, czasem drobne nierównosci terenu jak i również trasę całkowicie na płasko. Ogólnie cała trasa jest łatwa. Niby zdarzali się tacy, co sapali ze zmęczenia, ale to były wyjątki – tutaj naprawdę nie trzeba mieć nadzwyczajnej kondycji.. Najwięcej na szlaku było rodzin z dziećmi.

Skały swoimi formami nasuwają różne skojarzenia, ale i też przez to zyskały różne nazwy w zależnosci od tego, co przypominają swoim kształtem. Niektóre nazwy to np. Ząb, Diabelski Most, Rękawica, Głowa Cukru, Żółw. Bardzo charakterystycznym punktu szlaku jest 5-metrowa Gotycka Brama. Po jej przejsciu wchodzimy w skalny wąwóz zwany Długim Korytarzem.

Najwęższym punktem szlaku wydaje się Mysia Dziura 🙂 Tego fragmentu nie mają szans przejsć otyłe osoby.

Masa jest punktów widokowych, miększych bądź większych panoram. Nieraz trzeba się trochę powspinać po metalowych drabinkach bądź zejsc stromo w dół. Widziałysmy małe dzieci pokonujące tę trasę bez problemu.

Jak dojechać?

Z miejscowosci uzdrowiskowej Kudowa-Zdrój dojedziemy tam w 1h, z Krakowa 3h30/4h, dlatego warto spędzić w Górach Stołowych więcej niż 1 dzień i pozwiedzać więcej miejsc tym razem po polskiej stronie.

 

Ile kosztuje wstęp? Co z kolejkami?

Bilet wstępu, w który jest wliczony rejs łódką kosztuje 30zł. Nie ma sensu stać w kolejkach na miejscu. Warto wykupić bilet przez internet pod tym linkiem—> KLIKNIJ TUTAJ. Po opłaceniu biletu kartą kredytową , dostaniecie potwierdzenie na e-maila z informacją, że powinniscie mieć przygotowane wydrukowane potwierdzenie zakupu — w rzeczywistosci nie jest to konieczne: pokazałam na komórce emaila Pani w Centrum Informacyjnym (budynek na prawo od kas) i bez problemu od razu wydała nam bilety.

Aktualnie już płaci się za parking przy atrakcji i można też dokonać opłaty online w wysokości 150 koron.

Na zwiedzanie Adrspach dobrze jest zarezerwować minimum 3h na luzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *