Zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach w weekend bądź na dłużej można połączyć z wypadem do Karpacza czy Kłodzka, na Szczeliniec Wielki czy na Śnieżkę, na Błędne Skały czy do zdrojowych miejscowosci Sudetów takich jak Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój… Jest w czym wybierać: Sudety, niby mniej popularne i nie tak oblegane jak tatrzańskie szlaki ostatnio wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Do Adrspach wybrałam się już 2gi raz, tym razem z moją koleżanką z Hiszpanii, i miejsce to wydawało się dużo bardziej oblężone przez turystów niż kilka lat temu, ale mimo wszystko dalej robi niesamowite wrażenie ogromem 100-metrowych piaskowych skał.

Oprócz form skalnych zbudowanych z piaskowca, malowniczosc temu miejsce dodaje również szmaragdowe jezioro (w miejsce starej piaskarni), drobne wodospady oraz jeziorko położone w wyższej partii z małą wysepką, które opływa się łódką, a kierujący nią flisak zabawia turystów komicznymi opowiesciami po czesku i po polsku. Tym razem to nie Czesi byli przeważającymi zwiedzającymi tylko Polacy.

Szmaragdowe Jezioro leży zaraz na początku kompleksu, gdzieniegdzie można zaszyć się w małej zatoczce, na mini-plaży i urządzić sobie picnic 🙂 Kolor wody mieni się w słońcu niesamowitą turkusową barwą.

Trasa zwiedzania jest dosc urozmaicona: napotkacie na labirynty skalne, deptaki pomiędzy szczelinami skał, wąwozy skalne, drabinki, schody, czasem drobne nierównosci terenu jak i również trasę całkowicie na płasko. Ogólnie cała trasa jest łatwa. Niby zdarzali się tacy, co sapali ze zmęczenia, ale to były wyjątki – tutaj naprawdę nie trzeba mieć nadzwyczajnej kondycji.. Najwięcej na szlaku było rodzin z dziećmi.

Skały swoimi formami nasuwają różne skojarzenia, ale i też przez to zyskały różne nazwy w zależnosci od tego, co przypominają swoim kształtem. Niektóre nazwy to np. Ząb, Diabelski Most, Rękawica, Głowa Cukru, Żółw. Bardzo charakterystycznym punktu szlaku jest 5-metrowa Gotycka Brama. Po jej przejsciu wchodzimy w skalny wąwóz zwany Długim Korytarzem.

Najwęższym punktem szlaku wydaje się Mysia Dziura 🙂 Tego fragmentu nie mają szans przejsć otyłe osoby.

Masa jest punktów widokowych, miększych bądź większych panoram. Nieraz trzeba się trochę powspinać po metalowych drabinkach bądź zejsc stromo w dół. Widziałysmy małe dzieci pokonujące tę trasę bez problemu.

Jak dojechać?

Z miejscowosci uzdrowiskowej Kudowa-Zdrój dojedziemy tam w 1h, z Krakowa 3h30/4h, dlatego warto spędzić w Górach Stołowych więcej niż 1 dzień i pozwiedzać więcej miejsc tym razem po polskiej stronie.

 

Ile kosztuje wstęp? Co z kolejkami?

Bilet wstępu, w który jest wliczony rejs łódką kosztuje 30zł. Nie ma sensu stać w kolejkach na miejscu. Warto wykupić bilet przez internet pod tym linkiem—> KLIKNIJ TUTAJ. Po opłaceniu biletu kartą kredytową , dostaniecie potwierdzenie na e-maila z informacją, że powinniscie mieć przygotowane wydrukowane potwierdzenie zakupu — w rzeczywistosci nie jest to konieczne: pokazałam na komórce emaila Pani w Centrum Informacyjnym (budynek na prawo od kas) i bez problemu od razu wydała nam bilety.

Aktualnie ani za parking ani za toalety przed wejsciem na teren Skalnego Miasta się nie płaci, są całkowicie za darmo. Nawet nie było sensu wymieniać pieniędzy na czeskie korony 😛

Godziny otwarcia to: 8:00-18:00 przez cały rok. 3h na luzie wystarczą na zwiedzenie tego miejsca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *