Często zadajecie nam pytanie: ”Gdzie pojechać z małymi dziećmi na 1 dzień?”. W tym wpisie znajdziecie ponad 10 propozycji blisko natury i , naszym zdaniem, z najpiękniejszymi widokami 🙂 Skupiamy się na wypadach z Krakowa autem w Polsce. Poniżej znajdziecie informacje co do czasu dojazdu do atrakcji, czasu na miejscu i kosztów (staraliśmy się wybierać jak najtańsze miejsca). W wielu z tych miejsc byłam jeszcze będąc w ciąży, dlatego uważam, że są odpowiednie do zabrania bobasa ze sobą. Pamiętajcie, że dzieci mniejsze [do 5-6 miesięcy] jeśli jeszcze nie siedzą, powinny być noszone w chuście. Na nosidło powinniście się zdecydować dopiero jak dziecko zacznie siadać. Zaznaczyliśmy oczywiście przy każdym przykładzie czy opcja zwiedzania z wózkiem wchodzi w grę🙂 I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: lista zawiera sporo opcji zwiedzania szczytów (ujęliśmy aż 8 tych najpiękniejszych widokowo i bezpiecznych – naszym zdaniem:)). Jak zapewne się orientujecie, w przypadku dzieci poniżej 2. roku życia trzeba bardzo uważać z wysokością npm. Dziecko takie może bez problemu przebywać na wysokości do 1800m npm, ale powyżej tej wysokości może mieć poważną trudność z dostarczeniem tlenu do wszystkich komórek, a patrząc na dużo niższą pojemność płuc niż u dorosłego człowieka możemy doprowadzić go do stanu choroby wysokogórskiej. Dlatego nie polecamy wyjazdu kolejką na Kasprowy [1987m npm] z maluchem, żeby nie ryzykować zdrowia bąbla. A powyżej 2000m npm dziecko potrzebuje aklimatyzacji, więc musiałby przebywać z Wami na tej wysokości jeszcze kilka dni, żeby jego organizm się przyzwyczaił. Na krótkie wypady to co najmniej nieodpowiedzialny pomysł.
GDZIE NA 0,5 dnia/1 dzień AUTEM Z KRAKOWA?
1) ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE i platformy widokowe W/blisko STARego SĄCZa
*3 ATRAKCJE NA 1 DZIEŃ W JEDNYM MIEJSCU
A)LEŚNE MOLO NA MIEJSKIEJ GÓRZE [420m npm] w starym sączu
Koszt wstępu: gratis
Parking: parking na Rynku w Starym Sączu : pierwsza godzina = 1,50zł; chyba, że pojawimy się przed godz. 8:00 lub po 17:00 [wtedy gratis]
Dojazd z Krakowa: 1h 40min
Z wózkiem: TAK
Czas na dojście i zwiedzanie: około 1h [20-30min spacerkiem z Rynku do początku drewnianej ścieżki przyrodniczej, kilka minut na przejście ścieżki i 20min na powrót]
Dodatkowe info: ścieżka w koronach drzew jest dostępna całą dobę. Mieści się na Miejskiej Górze i została udostępniona do zwiedzania w 2021r. Na miejscu można przeczytać całą listę na drewnianej tablicy co można zobaczyć z tarasu widokowego na Leśnym Molo: [w skrócie:] Stary Sącz nie tylko z Rynkiem, ale i ze stawami i Bobrowiskiem, Nowy Sącz, szczyty Beskidu Niskiego, szczyty Pogórza Rożnowskiego, Winną Górę, Sowią Górę i platformę widokową ślimak w Woli Kroguleckiej.
b)bobrowisko / enklawa przyrodnicza w starym sączu
Koszt wstępu: gratis
Parking: darmowy na miejscu
Dojazd z Krakowa: 1h 40min
Z wózkiem: TAK
Czas na dojście i zwiedzanie: około 30min
Dodatkowe info: Na tablicy informacyjnej przed wejściem można wyczytać, że czeka nas spacer po tajemniczych stawach dwóch górskich rzek: Dunajca i Popradu. W latach 50. ubiegłego wieku rozpoczęto tutaj eksploatację kruszywa. Po dwóch dekadach starosądecka żwirownia była zakładem o znaczeniu krajowym, działającym na obszarze 50ha. 25 lat temu zaprzestano eksploatacji, a miejsce poddano rekultywacji. Dzisiaj dzięki potędze przyrody i projektowi możemy obserwować bogactwo fauny i flory w ich naturalnym środowisku łęgu wierzbowego i jesionowo-wiązowego. A szczególną uwagę należy zwrócić na: bobra z jego tamami, żeremiami i całym systemem kanałów łączących wszystkie zbiorniki wodne w okolicy, parę łabędzi niemych – będących przykładem wierności w świecie zwierząt (pary łączą się na całe życie), czaplę spotykaną na przelotach, a także cały mikrokosmos owadów i płazów.
c)platforma widokowa ślimak – wola krogulecka, barcice
Koszt wstępu: gratis
Parking: darmowy na miejscu
Dojazd z Krakowa: 1h 50min
Z wózkiem: TAK
Czas na dojście i zwiedzanie: od 20 min wzwyż
Dodatkowe info: Platforma mieści się na górze Wola na wysokości 550m npm. Nazwa nawiązuje do jej spiralnego kształtu. Z platformy widać m.in.: Kotlinę Sądecką, Beskid Sądecki, rzekę Poprad, a w oddali Beskid Wyspowy.
2) OGRODY KAPIAS W GOCZAŁKOWICACH-ZDROJU
Koszt wstępu: gratis
Parking: darmowy spory parking po drugiej stronie ulicy
Dojazd z Krakowa: 1h 30min
Z wózkiem: TAK
Czas na zwiedzanie: około 2,5-3h
Dodatkowe info: Restauracja Kapias na miejscu wraz z centrum ogrodniczym.
W 1979 roku właściciel Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stopniowo nowe elementy i całą architekturę ogrodową. Do 2008r. funkcjonowały tzw. Stare Ogrody i od tego momentu zaczęto budowę Nowych Ogrodów na obszarze 4ha. Na miejscu znajdują się m.in. takie ogrody jak: angielski, japoński, śródziemnomorski, skandynawski, ogród z “Domkiem Hobbita” przypominający nowozelandzkie klimaty, tajemniczy ogród, prawdziwy zielony labirynt (wszystko zlokalizowane w jednym miejscu na ogromnej powierzchni).
3) SZCZYT KLIMCZOK [1117m npm] w Beskidzie Śląskim
Koszt wstępu: gratis
Parking: gratis wzdłuż ulicy niedaleko/powyżej Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku lub parking przy ”Grill Bike Bar” za 10zł
Dojazd z Krakowa: 1h 45min
Z wózkiem: TAK i NIE – da się, ale z wózkiem z dużymi kołami
Czas przejścia: 1h 30 min na wyjście + 1h na zejście
Szlak ze Szczyrku: niebieski przechodzący w zielony, a na szczycie niespodzianka: znajdziecie tam ogromną kolekcję kamieni z różnych szczytów świata: w tym z Annapurna Base Camp (4130m npm) z mojego ukochanego Nepalu
4) DOLINA PRĄDNIKA – OJCOWSKI PARK NARODOWY
Koszt wstępu: gratis
Parking: kierujecie się na ”Parking Czajowice Ojcowski Park Narodowy” i tam dorwiecie miejsce postojowe za około 8zł
Dojazd z Krakowa: 20-30min
Z wózkiem: TAK – tylko część trasy – jeśli chcecie się poruszać ”dołem” i nie wychodzić na punkty widokowe; NIE – jeśli wybierzecie bardziej wymagające szlaki
Czas na zwiedzanie: licząc postój w kawiarni i na pstrąga + spacer – około 2,5-3h
Jaki szlak warto wybrać? Szlak od Jaskini Ciemnej w górę [to jakieś 1,5-2km od parkingu/ jak dojdziecie do Bramy Krakowskiej to trzeba skręcić w lewo i po prawej stronie będzie po chwili szlak od Jaskini Ciemnej] – przepiękny widokowo, będziecie mieli Dolinę Prądnika jak na dłoni; można zrobić pętelkę, wstąpić do słynnej kawiarni ”Niezapominajka”, a następie w kierunku ”Pstrąga Ojcowskiego” na pysznego pstrąga. Po drodze miniecie też wejścia na inne szlaki.
5) OGRÓD WŁOSKI I DZIEDZINIEC ZAMKU W PIESKOWEJ SKALE
Koszt wstępu: dziedziniec + ogród – normalny 11 zł, ulgowy 9 zł, rodzinny 35 zł
Parking: 7zł na dzień
Dojazd z Krakowa: 40min
Z wózkiem: TAK
Czas na zwiedzanie: około 30min
Dodatkowe info: do zamku wchodzi się przez piękny park. Warto połączyć tę atrakcję ze zwiedzaniem Doliny Prądnika Ojcowskiego Parku Narodowego [PUNKT:4] [oczywiście jeśli bobas tyle wytrzyma:)]. Niedaleko jest szlak do Maczugi Herkulesa.
6) OGRÓD PEŁEN LAWENDY W OSTROWIE (czynny w sezonie na lawendę)
Koszt wstępu: 5zł
Parking: darmowy
Dojazd z Krakowa: 45min-1h
Z wózkiem: TAK – da się nim poruszać, ale jak widać na zdjęciach – tylko główną ścieżką
Czas na zwiedzanie: od 30min wzwyż
Dodatkowe info: na miejscu można zakupić wyroby z lawendy; aktualnie ogród został wzbogacony drewnianymi skrzacimi chatkami:) Najlepszy okres kiedy lawenda zakwitnie konkretniej to koniec czerwca do połowy lipca. W tym roku w sierpniu już to miejsce jest oznaczone na Google jako zamknięte. Trzeba więc czekać do kolejnego roku.
Ciekawostka: Lawenda działa uspokajająco i kojąco. Nie zdziwcie się więc jeśli Wasz maluch słodko zaśnie w trakcie sesji zdjęciowej:)
7) DOLINA MNIKOWSKA W DOLINKACH KRAKOWSKICH
Koszt wstępu: gratis
Parking: darmowy (na mapie Google wpisujecie Dolina Mnikowska parking)
Dojazd z Krakowa: 20-30min
Z wózkiem: TAK (jedynie do naskalnego malowidła z Matką Boską trzeba zostawić wózek przed schodkami)
Czas na zwiedzanie: od 30min wzwyż
Dolina Mnikowska jest doliną, w której najłatwiej jest się poruszać spośród wszystkich Dolinek Krakowskich, ewentualnie można jeszcze zahaczyć o Dolinę Bolechowicką z przepiękną wapienną bramą. Na wypad z bobasem nie polecamy Doliny Będkowskiej ze względu na tłumy ani Doliny Kobylańskiej przeznaczonej głównie dla entuzjastów wspinaczki skałkowej.
8) PARK GRÓDEK W JAWORZNIE
Koszt wstępu: gratis
Parking: postój na 2 parkingach znajdujących się przy ul. Sobieskiego był jeszcze darmowy do 15 czerwca tego roku, ale już liczą sobie 10zł za cały dzień
Dojazd z Krakowa: 1h
Z wózkiem: ogółem TAK (jest tylko jedno miejsce – schody na zdjęciu – gdzie wózek nie przejedzie, ale da się dojść do wody z innej strony)
Czas na zwiedzanie: od 1h wzwyż [chyba, że picnic?:)]
Dodatkowe info: Park znajduje się w miejscu starego kamieniołomu dolomity. Przy wyjściu z parku można spotkać budkę z fast foodem i drugą z lodami, nic innego z gastro w pobliżu nie ma.
9) SZCZYT WYSOKI WIERCH [898m npm] w Pieninach
Koszt wstępu: gratis
Parking: darmowy – w Szlachtowej przy kościele p.w. Matki Bożej Pośredniczki Łask; kierujecie się żółtym szlakiem na Wysoki Wierch
Dojazd z Krakowa: 1h 50min – 2h
Z wózkiem: NIE
Czas na przejścia: 1h na wyjście + 1h na zejście
Dodatkowe info: po zejściu warto podejść na pyszne pierogi do Karczmy po góralsku u Stasi, która mieści się zaraz przy drodze głównej zanim skręcimy w drogę prowadzącą na parking pod kościołem.
Z obliczeń wynika, że dojazd zajmuje więcej niż de facto czas na miejscu, ale uważamy, że naprawdę warto:)
10) PARK PRZY PAŁACU W MOSZNEJ
Koszt wstępu: gratis
Parking: 5zł na dzień
Dojazd z Krakowa: 2h
Z wózkiem: TAK [jeśli skupimy się tylko na parku]
Czas na zwiedzanie: nie skupiamy się na zwiedzaniu zamku, tylko na walorach przyrodniczych tego miejsca: od 1h wzwyż
Dodatkowe info: na miejscu jest budka z lodami i kawą, restauracja oraz szklarnia.
Warto przyjechać tutaj na wiosnę w okresie kwitnienia rododendronów [od kwietnia nawet do końca czerwca]. Pałac wygląda jak z bajki, w parku są ławeczki i mostki.
11) WIEŻA WIDOKOWA NA szczycie gorc (1228m npm)
Koszt wstępu: gratis
Parking: mały bezpłatny parking dla turystów w miejscowości Zasadne; kierujecie się na czerwony turystyczny szlak
Dojazd z Krakowa: 1h 20min
Z wózkiem: NIE
Czas na zwiedzanie: przemarsz w obie strony to około 3,5h [niecałe 2h na wyjście i reszta na zejście].
Z wieży można podziwiać panoramę Pienin, Tatr i Beskidu Wyspowego.
12) SZCZYT NOSAL (1206m npm) W TATRACH
Koszt wstępu: gratis jeśli będziecie bardzo wcześnie na miejscu, a jeśli budka TPN już będzie otwarta, to za wstęp zapłacicie: 8zł – bilet normalny, 4zł – bilet ulgowy.
Parking: płatny w Kuźnicach od 20-30zł za cały dzień
Dojazd z Krakowa: 1h 40min
Z wózkiem: NIE
Czas przejścia: szczyt zdobywa się w zaledwie 40min, max 1h! ale należy pamiętać, że początkowo podejście jest dość strome.
Idziecie zielonym szlakiem przez Nosalową Przełęcz. Nosal jest bardzo popularny wśród rodzin z dziećmi. Jest uważany za jeden z najłatwiejszych i zarazem najkrótszych szlaków z panoramą Tatr na wyciągnięcie ręki.
13) SZCZYT WIELKI KOPIENIEC (1328m npm) W TATRACH
Koszt wstępu: gratis jeśli będziecie bardzo wcześnie na miejscu, a jeśli budka TPN już będzie otwarta, to za wstęp zapłacicie: 8zł – bilet normalny, 4zł – bilet ulgowy.
Parking: płatny w Kuźnicach od 20-30zł za cały dzień
Dojazd z Krakowa: 1h 40min
Z wózkiem: NIE
Czas przejścia: 1h 30min w jedną stronę; trasa: Kuźnice-Nosalowa Przełęcz-Polana Olczyska-Wlk. Kopieniec; szlak zielony do Nosalowej Przełęczy – szlak żółty do Polany Olczyskiej – szlak zielony do Wlk. Kopieńca.
Można wyruszyć z Kuźnic, a zakończyć szlak w innym miejscu – Toporowej Cyrhli, ale trzeba się liczyć z tym, że dodatkowo trzeba skorzystać z busa z powrotem do Kuźnic. Wychodząc na Wielki Kopieniec mijamy praktycznie szlak na Nosal [zielony szlak z Nosalowej Przełęczy], dlatego warto odbić na Nosal, a potem wrócić się na szlak w stronę Wlk. Kopieńca.
14) SZCZYT SARNIA SKAŁA (1377m npm) W TATRACH
Koszt wstępu: gratis jeśli będziecie bardzo wcześnie na miejscu, a jeśli budka TPN już będzie otwarta, to za wstęp zapłacicie: 8zł – bilet normalny, 4zł – bilet ulgowy.
Parking: płatny parking przy Dolinie Strążyskiej
Dojazd z Krakowa: 1h 40min
Z wózkiem: NIE
Czas przejścia: 2h w jedną stronę.
Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to trasa, na której już możecie się trochę zmachać mając dziecko w nosidle, dlatego polecamy ją dla rodziców z minimum średnią kondycją. Na samym końcu trzeba się też lekko wspiąć (!)/niby kilka kroków, ale jednak 2 ręce w 100%ach potrzebne!/, więc polecamy zabrać takie nosidło, które będziecie mogli też zapiąć na plecach dla bezpieczeństwa dziecka. Na szlaku można spotkać już dzieci w wieku 6 lat pieszo pokonujące tę trasę (ale nie jest to trasa na pierwszy raz!). Wyjście z chustą lepiej sobie odpuścić ze względu na końcowy odcinek.
15) szczyt MOGIELICA (1171m npm) W BESKIDZIE WYSPOWYM
Koszt wstępu: gratis
Parking: bezpłatny parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego [w miejscowości Chyszówki]
Dojazd z Krakowa: 1h
Z wózkiem: NIE
Czas przejścia: 1,5h na wyjście + 1h na zejście + czas na wieży widokowej na szczycie.
Na miejscu jest wieża widokowa, z której rozciąga się kapitalny widok:)
Polecamy Mogielicę zwłaszcza jesienią. Sami zobaczcie jak tam jest wtedy pięknie:) Szczyt należy do Korony Gór Polski.
16) SZCZYT 3 KORONY (982m npm) W PIENINACH
[tylko poza sezonem i nie w weekend!]
Koszt wstępu: gratis poza sezonem [od 1 listopada do połowy kwietnia], w sezonie: 8zł bilet normalny, 6zł ulgowy, a w niższym sezonie [poza czerwcem, lipcem i sierpniem]: 6zł bilet normalny i 4zł bilet ulgowy
Parking: bezpłatny w okolicy ul. Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem [stamtąd zaczyna się szlak i pnie się do góry]
Dojazd z Krakowa: 1h 30min
Z wózkiem: NIE
Czas przejścia: niecałe 4h w obie strony
Szlak ten nadaje się na ”wyprawy” z chustą czy nosidłem, bo jest łatwy technicznie i w przeciwieństwie do Sokolicy czy Wysokiej nie ma niebezpiecznych śliskich podejść skalnych. Dodatkowo niedawno na samym szczycie wybudowano metalowy punkt widokowy jak na zdjęciach. Początkowo szlak jest stromy i później miejscami też, dlatego polecamy dla wprawionych rodziców:)
PODSUMOWANIE
To dopiero część pierwsza z cyklu naszych miejsc do polecenia na krótkie wypady z małymi dziećmi autem z Krakowa, a macie już tutaj 16 miejsc – oczywiście jeśli nie przepadacie za lekkimi górskimi trekkingami czy w ogóle za jakimikolwiek trekkingami zawsze możecie skorzystać z opcji spacerów po wspomnianych parkach, ogrodach, dolinach czy ścieżce w koronach drzew, których jest tutaj połowa, bo 8. Mamy więc nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dajcie znać czy któreś z tych miejsc w szczególności przypadło Wam do gustu, gdzie byliście, a co dodalibyście do tej listy:) Na liście nie ma słynnych tatrzańskich dolin, jak Chochołowska czy Kościeliska i innych bardziej oczywistych miejscówek, bo naszym zdaniem punkty widokowe i niższe szczyty prezentują fajniejsze widoki i nie są tak zatłoczone jak doliny.
Miłego wspólnego rodzinnego zwiedzania:)
Super propozycje 🙂 jeszcze nie wszędzie byłem tak więc mam co nadrabiać 🙂
Dzięki:) fajnie, że coś się przyda:) pozdrawiamy:)
Przeczytałem całość.
Jestem na etapie z dziećmi + góry tak jak Wy…
Gratulacje się należą , bo zaszepiac miłość do gór trzeba , nawet należy.
Weźmie dalej pod uwagę :
+Cwilin
+ schronisko na Maciejowej
+ Stare Wierchy , też schronisko
+ Pola na Lapsowej albo Lapszowej z wyjściem z Klikuszowej
+ Góra Sw Mikołaja lub Szczyt (nie pamiętam ) koło Myślenic
Dzięki wielkie za komentarz i szczyty do polecenia. Na pewno skorzystamy:) Super, że dzieci wciągasz w tak piękną pasję. Na pewno będą kiedyś za to ogromnie wdzięcznie. Pozdrowienia dla całej rodziny:)