Z zielonego obfitującego w bujną roślinność Jukatanu dostaliśmy się samolotem do stolicy Meksyku – Mexico City w stanie Meksyk, i tak w mgnieniu oka znaleźliśmy się na terenie półpustynnym, wulkanicznym z egzotyczną roślinnością w postaci kaktusów ogromnych rozmiarów. Wypożyczonym samochodem od America Rental ruszyliśmy od razu w kierunku prekolumbijskiego miasta bogów [ciudad de los dioses], zwanego Teotihuacan. Nazwa tego miejsca została nadana w późniejszym czasie przez Azteków, a oznacza mniej więcej miejsce, w którym ludzie stają się bogami. To tutaj znajdowało się ogromne centrum religijne, którego początki sięgają aż II w p.n.e.! Do tej pory badacze nie znają odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań dotyczących tego kompleksu świątynnego. Krąży masa legend i hipotez, ale tak naprawdę do tej pory nie wiadomo kim byli ludzie, którzy zbudowali to miasto. Jedna z legend mówi, że Teotihuacan powstało przed pojawieniem się ludzi na Ziemi i zostało zbudowane przez olbrzymów, gigantów, którzy zginęli podczas wielkiej katastrofy. Miejsce owiane zagadką podobnie jak peruwiańskie Machu Picchu intryguje i przyciąga odwiedzających z całego świata.

CO WIADOMO O TEOTIHUACAN?

  1. Do świętego miasta będącego ogromnym ośrodkiem religijnym przybywała rzesza pielgrzymów z plemion zamieszkujących Mezoamerykę.
  2. Tamtejsi kapłani obliczali czas za pomocą kalendarza, który sami wprowadzili w życie.
  3. Budowle wzniesione na tym terenie powstały bez użycia metalowych narzędzi.
  4. Najstarsze świątynie to: Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Pod Piramidą Słońca mierzącą 65m wysokości odkryto tunel i jaskinie, a w 1998r. na piątym poziomie Piramidy Księżyca mierzącej 43m wysokości znaleziono szczątki 3 osób.     
  5. Tzw. Aleja Zmarłych [Calzada de los Muertos] mierząca ponad 2km  długości ciągnęła się przez cały kompleks od Piramidy Księżyca do Cytadeli (Ciudadela) i to wzdłuż niej powstało najwięcej kompleksów ceremonialnych i świątyń w całej Mezoameryce.
  6. 15 świątyń otaczało plac Cytadeli, a w jego najważniejszej świątyni [boga Quetzalcoatl‘a-Pierzastego Węża) znaleziono 137 szkieletów mężczyzn i kobiet [mężczyźni z rękami związanymi z tyłu służyli prawdopodobnie za ofiary].                     
  7. W IV wieku n.e. Teotihuacan zamieszkiwało 120.000 osób; stało się ono najważniejszym ośrodkiem handlowym i religijnym centralnego Meksyku.
  8. Pobliskie tereny obfitowały w złoża obsydianu używanego do wyrabiania ostrych narzędzi jak i ozdób. Na miejsce sprowadzano też kauczuk, kakao, pióra papug i innych ptaków, futra, itd. Ze znalezisk dostano się do naczyń ceramicznych oraz kamiennych masek rytualnych.
  9. Podczas wykopalisk odkryto fragmenty malowideł ściennych na świątyniach, a wśród nich m.in. mitologiczne postaci zwierząt i bogów, wojowników oraz procesje kapłanów. Bóg deszczu, Tlaloc, widnieje w masce z pióropuszem na głowie, wystającymi kłami i rozdwojonym językiem węża; krople deszczu spływają mu z rąk.
  10. Piramide de la Serpiente Emplumada (Świątynia Pierzastego Węża – boga Quetzalcoatl‘a) to 3cia największa piramida kompleksu. Sam Quetzalcoatl był jednym z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. Rzekomo miał postać węża z piórami ptaka, kwezala herbowego. To jemu przypisuje się stworzenie ludzi z kości istot z poprzednich światów, którym następnie podarował najważniejszy pokarm – kukurydzę. To on podobno wynalazł też kalendarz. Na ołtarzach Quetzalcoatla składano ofiary z ludzi mimo, że rzekomo w swoich naukach się temu sprzeciwiał. Nazywany współtwórcą świata, bogem wiatru [Ehecatl], nieba, ziemi, bóstwem wody i płodności, opiekunem człowieka, rzemiosła, miał również różne imiona i przydomki. W wierzeniach Majów był Kukulkan’em, a na południu Meksyku był znany jako Yucano (Jasne Światło).                                                 
  11. Piramida Słońca [Piramide del Sol] początkowo była interpretowana jako podstawa świątyni boga słońca. Kolejne interpretacje mówią o tym, że została wybudowana na cześć boga deszczu, Tlaloc’a. Dowodem na to ma być rzekomo fosa otaczająca podstawę piramidy nazywana Cerro de Agua (tzw. wzgórzem wodnym), szczątki dzieci pochowanych w rogach budowli [charakterystyczne ofiary normalnie składane bogowi deszczu i wody] oraz jaskinia znaleziona w podziemiach piramidy. Jaskinie mają dwojakie znaczenie w kosmicznej wizji świata: reprezentują zarówno życie jak i śmierć. Z jednej strony są miejscami związanymi z bogiem deszczu, rozumiane jako te dające życie [matrices que dan vida], a z drugiej strony funkcjonują jako wejście do świata zmarłych. Na szczyt piramidy prowadzi 265 schodów.                                                                                                                               
  12. Piramida Księżyca [Piramide de la Luna] w przeciwieństwie do Piramidy Słońca, stworzonej za jednym zamachem, była budowana w minimum 7 etapach. Nazywana również Tenan [=matka, kamień ochronny] słynie z ceremonii odprawianych na jej szczycie ku czci wielkiej bogini Teotihuacan – opiekunce ziemi, wody i urodzaju. Swoim wyglądem piramida przypomina kształt masywu górskiego, zwanego  Cerro Gordo, otaczającego pobliską dolinę. Przed Piramidą stoi Plac Księżyca z ołtarzem w punkcie centralnym. To właśnie ze szczytu Piramidy Księżyca rozciąga się najpiękniejszy widok na cały kompleks.                                               
  13. Do zwiedzania udostępniono obszar 264 hektarów, ale to tak naprawdę namiastka dawnego Teotihuacan. Cały kompleks zawiera ponad 100 struktur archeologicznych.
  14. Teotihuacan zostało wpisane na listę UNESCO w 1987 roku.
  15. Wciąż nie wiadomo do końca co przyczyniło się do upadku miasta bogów 300lat po okresie jego świetności. Tak samo wielką zagadką pozostaje fakt kiedy i przez kogo tak naprawdę zostało ono założone..

MAPKA KOMPLEKSU & INFORMACJE PRAKTYCZNE

Do kompleksu można dostać się aż 5 wejściami/bramami [puertas]. My wybraliśmy puerta 2 blisko Piramidy Słońca. Wstęp to koszt 80 pesos/os (16zł) + 45 pesos (9zł) za parking. Kompleks jest ogromny, dlatego z wdrapaniem się na piramidy trzeba liczyć na spokojnie 2,5-3h zwiedzania. Dojazd autem z lotniska zajął nam 45min do godziny. Transportem publicznym (autobusem) dojedziecie do kompleksu przy dobrych wiatrach w 1,5h z Dworca Północnego miasta Meksyk za 52 pesos. Autobus zatrzymuje się przy puertas 1 i 2.

Po zwiedzaniu Teotihuacan od razu samochodem ruszyliśmy w kierunku urokliwego miasta Puebla w kolejnym meksykańskim stanie o tej samej nazwie [Puebla], gdzie mieliśmy zarezerwowane 2 noce:) Warto włączyć Pueblę do zwiedzania nie tylko ze względu na jej urokliwe, kolorowe uliczki i architekturę, ale również na unikatową meksykańską kuchnię, której poza stanem Puebla nie skosztujecie!

2 Replies to “Teotihuacan – prekolumbijskie miasto bogów pełne zagadek”

  1. Wow! Uwielbiam takie miejsca, a Meksyk już od dawna mi się marzy! Jak na złość tylko nie mogłam upolować ostatnimi czasy żadnych fajnych połączeń! Mam nadzieję, że po koronce mi się uda. Super relacja, mnóstwo ciekawych info (o niektórych słyszałam w tv) i piękne zdjęcia! Kaktusy też wymiatają – mam słabość do tych roślinek, a te giganty są po prostu ZAJEFAJNE ?❤️. Pozdro! ?

    1. Hejka Karola, dzięki:) my też mieliśmy problem z dołapaniem fajnych połączeń, więc kombinowalismy lot to Nowego Jorku z Berlina, a potem dolot do Cancun. Może tak też cos fajnego znajdziesz:) Pozdrowionka:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *