Kochamy góry i wędrówki po nich. Średnio 2 razy w miesiącu możecie spotkać nas [a raczej częściej Rudą :P] na polskich czy słowackich górskich szlakach. Wiadomo, wędrówki po górach nie są dla każdego -> wszystko zależy od stopnia trudności szlaku, od naszej indywidualnej kondycji, wytrwałości, chęci.. Są jednak takie miejsca, gdzie dotrzeć może niemal każdy i to bez najmniejszego wysiłku. Dzisiaj mamy Wam do polecenia fantastyczne miejsce – szczyt Łomnica na wysokości 2634m npm [po słowacku: Lomnicky Stit], czyli 2gi najwyższy po Gerlachu szczyt Tatr Wysokich! Wyjedziecie na niego 3 kolejkami w około 35 minut. Koszt biletu jest niemały, bo od 56 do 62EUR na osobę, ale nie mamy wątpliwości, że Łomnica jest tego warta! Łapcie nasz wpis, żeby dobrze zaplanować taki wypad i mieć pewność, że : a) na szczycie nie traficie na mgłę, b) będziecie na miejscu o odpowiedniej porze dnia i zdążycie kupić bilety, c) wybierzecie najpiękniejszą widokowo porę roku, itd.

Na Łomnicę wybraliśmy się pod koniec października 2021r. w naszą 15tą rocznicę ślubu. Oprócz wiadomych plusów w postaci oszałamiających widoków należy dodać, że na sam szczyt kolejką wyjeżdżacie w max 14 osób [w naszym przypadku było to tylko 8 osób]. W jednym momencie teoretycznie na szczycie może być max 45 osób [u nas było to około 20 osób]. Znajdziecie tam 2 platformy widokowe oraz 3cią platformę z ławkami i stołami należącymi do kawiarni mieszczącej się w obserwatorium. Macie sporo czasu na zrobienie pamiątkowych zdjęć, a czas jaki możecie spędzić na górze to 50min. Oznacza to, że ze względu na limity ciężko tam o tłumy.

BILETY ONLINE

Całą instrukcję jak wykupić bilety online decydując się na kartę Go Pass [która na przyszłość przy okazji posłuży Wam do szybkich rezerwacji innych kolejek czy nawet wyciągów narciarskich na Słowacji, jak i niektórych w Austrii, Czechach i w Polsce] znajdziecie -> KLIKAJĄC TUTAJ <-

Po zakupie online dostajecie na e-maila potwierdzenie wraz z biletami wstępu oraz bardzo przydatną instrukcję krok po kroku jak przygotować się do wizyty na miejscu, jakimi typami kolejek będziecie jechać, z jakim limitem osób, ile czasu należy liczyć na każdy przejazd. Należy pamiętać, że godzina wskazana na bilecie jest godziną odjazdu ostatniej, czyli 3ciej kolejki [ z Łomnickiego Stawu => Skalnate pleso], a więc wypadałoby, żebyście byli przy kasach na samym dole w Tatrzańskiej Łomnicy co najmniej 1h przed czasem wskazanym na bilecie. Ostatnia kolejka dolatująca na sam szczyt jeździ co 30 minut. Wcześniejsze 2 kolejki jeżdżą nieustannie, więc 2 pierwsze etapy przebiegają bardzo sprawnie.

Wspomnianą instrukcję przygotowującą Was krok po kroku na przygodę z Łomnickim Szczytem załączamy poniżej:

Mówi się, że bilety zakupione online za pomocą utworzonego już konta Go Pass można anulować najpóźniej 24h przed datą i godziną wskazaną na bilecie, jeśli chcecie otrzymać 100%owy zwrot kasy [wg regulaminu 50% zwrotu kosztów dostaniecie natomiast w przypadku anulacji minimum 120 minut przed odjazdem kolejki]. Z własnego doświadczenia wiemy jednak, że jeszcze pod wieczór dzień wcześniej jest to wykonalne. Anulacji dokonujecie online na go-passowym koncie klikając w opcję anulacji przy zakupionym bilecie. Co zatem dzieje się z pieniędzmi? Zostają one do wykorzystania na przyszłość na jakąkolwiek atrakcję dostępną przy użyciu Go Passa i widnieją na Waszym ”go-passowym” koncie. Kolejnym razem przy wyborze kolejki/wyciągu czy innej atrakcji z listy wybieracie opcję załadowania konta kwotą [lub częścią kwoty], która wisi Wam za ostatni niewykorzystany i anulowany bilet.

Opcję zakupu online polecamy osobom, które wybierają się na miejsce w sezonie lub w weekend, żeby mieć pewność zarezerwowanego miejsca [choć ogółem najlepiej by było nie wybierać się tam w takim okresie, bo wypad może być stresujący ze względu na tłumy do 2 pierwszych kolejek gondolowych, jak i niepewność pogody na szczycie].

BILETY NA MIEJSCU W KASIE

Jeśli wybieracie się na Łomnicę w tygodniu i poza sezonem nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji na daną godzinę i wykupienia biletów. Najlepiej być na miejscu w Infocentrum Tatranska Lomnica z samego rana [otwierają o godz. 8:00] i tam zakupić bilet. Jest to najbezpieczniejsza opcja biorąc pod uwagę możliwość sprawdzenia aktualnych warunków pogodowych na szczycie. Poniżej macie cennik parkingu.

POGODA NA SZCZYCIE

Ogólną prognozę pogody na Łomnicy z podziałem na godziny znajdziecie -> KLIKAJĄC TUTAJ <- .

Natomiast najbardziej wiarygodnym źródłem pomagającym ocenić sytuację pogodową na miejscu jest strona internetowa z kamerką online na szczycie. Aktualny widok z kamerki obejrzycie w każdej chwili -> KLIKAJĄC TUTAJ <-.

Należy pamiętać, że piękna pogoda na dole kolejki w Tatrzańskiej Łomnicy nie oznacza idealnych warunków na szczycie, który często jest spowity chmurami. Na stronce online znajdziecie kamerki z widokiem ze wszystkich stacji kolejki.

Mówi się, że na najlepszą przejrzystość powietrza na Łomnicy można natrafić zimą. W okresie chłodniejszym, zwłaszcza jesiennym i z reguły mglistym, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że tylko 3-4 pierwsze poranne godziny wyjazdów bywają najpewniejszymi. Tak było w naszym przypadku.. wyjechaliśmy kolejką o 9:40, a około 11:00 będąc z powrotem nad Łomnickim Stawem i zajadając się w schronisku lokalnymi przysmakami naszym oczom ukazało się ogromne chmurzysko zakrywające doszczętnie szczyt.

Kolejka na Łomnicę jest otwarta cały rok i rzeczywiście okres jesienno-zimowy dostarcza najpiękniejszych widoków w postaci ośnieżonych szczytów z jednej strony i jesiennej kolorystyki  z drugiej, podczas gdy latem bezśnieżne szczyty prezentują się  zdecydowanie surowiej.

SŁOWACJA – WARUNKI WJAZDU I ZASADY NA MIEJSCU

Aktualnie zanim wjedziemy na Słowację należy wypełnić formularz covidowy online: https://covidforms.nczisk.sk/eborder.php?eng . Jest on ważny 6 miesięcy [na granicy nikt co prawda nas nie sprawdzał]. Na Łomnicę z kolei jest wymagany certyfikat covidowy [w praktyce w tygodniu nikt tego nie sprawdza]. Przed wejściem do ostatniej kolejki nad Łomnickim Stawem należy mieć na sobie maseczkę FFP. Jeśli takowej nie posiadamy możemy ją zakupić w kasie schroniska nad stawem za 2EUR.

BYLIŚCIE NA ŁOMNICKIM SZCZYCIE? JAK WRAŻENIA?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *