Rajski i egzotyczny – taki klimat ma grecka wyspa Chrissi, jedyne miejsce w Europie, gdzie rosną specyficzne drzewa cedrowe /cedry libańskie/ , które można spotkać w Afryce. Dostaniecie się tam z Krety z portu Ierapetra w 1h statkiem wycieczkowym. Wyspa piękna, ale trochę wypiździło nas na piasku??? wietrzysko było niesamowite, w końcu już mamy październik- dla Greków to początek zimy hehe. Mimo wszystko warto się tam wybrać, to taka alternatywa dla znanej Laguny Balos czy plaży Elafonisi. W październiku cieplej jest na południu Krety, więc jesli macie do wyboru Balos czy Chrissi, lepiej wybrać się na tą drugą. Kolor wody jest niesamowity, ma się złudzenie, że nie jest się w ogóle na europejskim gruncie.

Pod tym linkiem —-> KLIKNIJ TUTAJ znajdziecie mapkę  wyspy z jej wszystkimi plażami. Oczywiscie bezspornie najpiękniejszą plażą na wyspie jest Golden Beach z bielutkim piaskiem i turkusowymi odcieniami wody. Dostaniecie się tam drewnianą kładką od portu, no chyba, że chcecie przejsc po piasku przez las cedrowy.

Warto połazić trochę po wyspie. Mówi się, że jest to wyspa niezamieszkała przez nikogo, nie ma tam hoteli, są tylko bodajże 2 tawerny, ale jak tak się przejdziecie trochę to napotkacie na sporą liczbę namiotów przyczepionych do słynnych drzew.

Leżaki na 2 słynnych plażach to koszt 15USD za 2 osoby, także jak dla nas był to zupełnie niepotrzebny wydatek.

Mówi się, że w sezonie jest tutaj dużo turystów – co wcale nas nie dziwi; przypuszczamy, że są i tacy, którzy nie zdążą, bądź nie zmieszczą się na ostatni dzienny prom… Prawda jest taka, że nikt Was nie będzie szukał i sprawdzał czy cała wyspa jest pusta. Niektórzy ”mieszkańcy” pod namiotami nie są tam od wczoraj, mają nawet małą jadalnię przed namiotem ze stolikami i krzesłami.

Jaka jest cena wycieczki? W biurze cena z jedzeniem na cały dzień to 45-50EUR na osobę. W porcie Ierapetra płaci się jeszcze 1EUR za opłatę klimatyczną, bowiem wyspa należy do obszaru ochronnego Natura 2000. W ciągu 1h promem jestesmy na miejscu, na promie też dostajemy lunchboxy z 3 opcjami dań ciepłych do wyboru, do tego jest napój, jabłko, sałatka i nie za bardzo zjadliwa kanapka (półbagietka) sklepowa. Danie ciepłe jest z kolei jak najbardziej zjadliwe 🙂

A oto zdjęcia z perełki wyspy – Golden Beach:

Poniżej miejscowosc nadmorska Ierapetra, z której odpływamy promem na wyspę. W październiku jest tu zdecydowanie dużo cieplej niż na północy Krety, warto to wziąć pod uwagę. Podczas, gdy u nas w okolicy Heraklionu słońce wychodziło raz na jakis czas i wiało strasznie od morza, tu w Ierapetra grzało niesamowicie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *