Tak to czasem jest, że mało się ma pomysłów na te bliższe podróże, co czasem może wydawać się absurdalne jako, że jest masa ciekawych opcji i miejsc do wyboru na weekendowe wypady z Polski… Przykładem jest Vlkolinec (pol. Wilkoliniec) – słowacka malownicza drewniana osada położona 2,5h jazdą autem od Krakowa będąca unikalnym i wyjątkowym skansenem architektury ludowej. Wpisana została na Listę UNESCO w 1993 roku, a jej nazwa wywodzi się z tego, że niegdyś chętnie osiedlały się tutaj wilki 🙂

Wilkoliniec to rodzaj osady średniowiecznej z architekturą typową dla obszarów górskich i podgórskich. Stanowi ona część miasta Ruzomberok. Osada jest położona całkiem na uboczu w przepięknej scenerii pól i wzgórz. W osadzie znajdują się kwatery prywatne oferujące noclegi, natomiast 20 osób mieszka tu na stałe. Zamieszkałych jest 9 domów spośród 55u. Reszta domów mieszkalnych w głównej mierze jest wykorzystywana w celach rekreacyjnych.

Na terenie osady mieszczą się m.in.: drewniana dzwonnica z 1770 roku, kościół Nawiedzenia Marii Panny z 1875 roku, zrębowa studnia z 1860 roku, muzeum w postaci domu rolniczego, gdzie można zobaczyć jak dawniej były wyposażone gospodarstwa, galeria mieszcząca się w dawnej szkole, sklep spożywczy i lokale.

Wstęp jest płatny: 2EUR od osoby, i jak na tak ciekawe i magiczne miejsce dziwi fakt, że jednak niewiele można spotkać tam odwiedzających. Z jednej strony to niesamowite, że wioska jest wciąż żywa i można tego ”życia” na własne oczy doświadczyć, a z drugiej strony jest ta świadomosć, że mieszkańcy nigdy tutaj nie mają świętego spokoju.

Nad wioską widnieje wzgórze Sidorovo. Tam prowadzi również szlak, jak i do wielu innych naturalnych miejsc w okolicy. Oddalając się nieco od wioski na prawo w stronę pól i lasu z dużą łatwoscią można spotkać zwierzęta leśne, nam śmignęły przed oczami sarny.

A to widoki po drodze z auta 🙂

Póki to miejsce nie jest aż tak oblegane przez turystów tymbardziej warto wyskoczyć tam na dzień bądź więcej zamiast pchać się w sezonie do zatłoczonego Zakopanego i spędzić kilka godzin w kolejkach na Kasprowy Wierch czy Giewont 🙂 Korzystajcie więc! Życzymy miłego zwiedzania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *