Wypad na weekend w Polsce? Czasem brakuje już pomysłów co do ciekawych miejsc, a okazuje się, że nie trzeba szukać zbyt daleko.. My na 1 dzień i 1 noc wybralismy się do województwa łódzkiego do Uniejowa i stamtąd mieliśmy rzut beretem do słynnego jeziora, o którym już tyle razy słyszelismy. Jezioro, które popularnie nazywa się Lazurowym ( oficjalna nazwa to Osadnik Gajówka) zawdzięcza swój turkusowy kolor wysokiej zawartosci węglanu wapnia. To tak naprawdę sztuczny zbiornik, w którym niegdys lądowały odpady w postaci m.in. popiołów z Elektrowni Adamów w miescie Turek. Jezioro było kiedys częscią Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Ma jakies 100ha.

Aż chciałoby się wskoczyć do takiej wody, a tu ni huhu! Grunt jest tak niestabilny i grząski i można po prostu zostać wciągniętym. Poza tym woda przez swój skład jak i odczyn zasadowy nie nadaje się do kąpieli. Miejsce mimo wszystko ma w sobie cos dzikiego, poza tym jest tam masa żab i jaszczurek, na które trzeba uważać obchodząc jezioro. Samo zbliżenie się do krawędzi jeziora może już być niebezpieczne: na własne oczy widzielismy jak wciągnęło całą nogę pewnej dziewczynie, która podeszła za blisko zbiornika, więc lepiej nie wydziwiać. Odradzamy jako wypad z dziećmi. Pozostaje tylko plażowanie w dobrej odległosci od brzegu, ewentualnie piknikowanie. Zaletą tego miejsca o tej porze (wrzesień) jest absolutna cisza, spokój..

x

Jak dojechać?

Jezioro jest położone na obrzeżach miasta Turek w województwie wielkopolskim. My dojechalismy tam z Uniejowa w 15min 🙂 /z Krakowa trzeba liczyć około 4h/. Poniżej mapka miejsca.

Jadąc z Uniejowa jezioro będzie po Waszej lewej stronie i zaraz obok po prawej stronie jest gdzie zaparkować. Nigdzie za nic się nie płaci, ani za parking, ani za wstęp. A poniżej tabliczka z informacją czego nie wolno robić na tym terenie:

Gdzie spać i wypocząć? Gdzie zjesc?

Przypadkiem natrafilismy na ciekawe miejsce noclegowe w Uniejowie, tzn. Zagrodę Młynarską, gdzie można nawet spędzić noc w wiatraku… albo w dworku 🙂 Zagroda ma w ofercie też darmowy bilet wstępu na termy w Uniejowie, więc można skorzystać podwójnie 😉  A fajnie można zjesć w Restauracji Herbowej, która miesci się na Zamku w Uniejowie, gdzie zjedlismy naprawdę pyszną kolację przygotowaną przez szefa kuchni z Ukrainy. Szczegóły co do spania i jedzenia we wpisie poniżej:

Spanie w wiatraku… czy dworku? Podlasie to nie jedyna opcja

 

 

 

4 Replies to “Osadnik Gajówka: 100ha lazuru i piękna plaża”

  1. Wszystko fajnie ale to jezioro znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego a nie łódzkiego.

    1. Zgadza się:) dziękujemy:) podczas pobytu spaliśmy w Uniejowie w woj. łódzkim, i stamtąd wpadlismy nad jezioro, stąd to przejęzyczenie:) sprostowane we wpisie:) pozdrawiamy

      1. Słuszna uwaga🙈 Przyłapani na gorącym uczynku, choć w wielu tekstach lubimy celowo używać niegramatycznych i niestylistycznych form.. Miłego wypadu do Osadnika Gajówki. POzdrawiamy

  2. Serio:) Co kto lubi:) Owszem są też lepsze miejsca na plażing, nie zaprzeczamy:) Może trafilismy na dobry moment, nie wiem 😛 ale my tam ”chemii” nie czulismy, i całe widoki były tylko dla nas, bo to już był wrzesień, więc odczucia mielismy zupełnie inne. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *