Wypad na weekend w Polsce? Czasem brakuje już pomysłów co do ciekawych miejsc, a okazuje się, że nie trzeba szukać zbyt daleko.. My na 1 dzień i 1 noc wybralismy się do województwa łódzkiego do Uniejowa i stamtąd mieliśmy rzut beretem do słynnego jeziora, o którym już tyle razy słyszelismy. Jezioro, które popularnie nazywa się Lazurowym ( oficjalna nazwa to Osadnik Gajówka) zawdzięcza swój turkusowy kolor wysokiej zawartosci węglanu wapnia. To tak naprawdę sztuczny zbiornik, w którym niegdys lądowały odpady w postaci m.in. popiołów z Elektrowni Adamów w miescie Turek. Jezioro było kiedys częscią Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Ma jakies 100ha.

Aż chciałoby się wskoczyć do takiej wody, a tu ni huhu! Grunt jest tak niestabilny i grząski i można po prostu zostać wciągniętym. Poza tym woda przez swój skład jak i odczyn zasadowy nie nadaje się do kąpieli. Miejsce mimo wszystko ma w sobie cos dzikiego, poza tym jest tam masa żab i jaszczurek, na które trzeba uważać obchodząc jezioro. Samo zbliżenie się do krawędzi jeziora może już być niebezpieczne: na własne oczy widzielismy jak wciągnęło całą nogę pewnej dziewczynie, która podeszła za blisko zbiornika, więc lepiej nie wydziwiać. Odradzamy jako wypad z dziećmi. Pozostaje tylko plażowanie w dobrej odległosci od brzegu, ewentualnie piknikowanie. Zaletą tego miejsca o tej porze (wrzesień) jest absolutna cisza, spokój..

x

Jak dojechać?

Jezioro jest położone na obrzeżach miasta Turek w województwie wielkopolskim. My dojechalismy tam z Uniejowa w 15min 🙂 /z Krakowa trzeba liczyć około 4h/. Poniżej mapka miejsca.

Jadąc z Uniejowa jezioro będzie po Waszej lewej stronie i zaraz obok po prawej stronie jest gdzie zaparkować. Nigdzie za nic się nie płaci, ani za parking, ani za wstęp. A poniżej tabliczka z informacją czego nie wolno robić na tym terenie:

Gdzie spać i wypocząć? Gdzie zjesc?

Przypadkiem natrafilismy na ciekawe miejsce noclegowe w Uniejowie, tzn. Zagrodę Młynarską, gdzie można nawet spędzić noc w wiatraku… albo w dworku 🙂 Zagroda ma w ofercie też darmowy bilet wstępu na termy w Uniejowie, więc można skorzystać podwójnie 😉  A fajnie można zjesć w Restauracji Herbowej, która miesci się na Zamku w Uniejowie, gdzie zjedlismy naprawdę pyszną kolację przygotowaną przez szefa kuchni z Ukrainy. Szczegóły co do spania i jedzenia we wpisie poniżej:

Spanie w wiatraku… czy dworku? Podlasie to nie jedyna opcja

 

 

 

4 Replies to “Osadnik Gajówka: 100ha lazuru i piękna plaża”

  1. Serio:) Co kto lubi:) Owszem są też lepsze miejsca na plażing, nie zaprzeczamy:) Może trafilismy na dobry moment, nie wiem 😛 ale my tam ”chemii” nie czulismy, i całe widoki były tylko dla nas, bo to już był wrzesień, więc odczucia mielismy zupełnie inne. Pozdrawiamy

  2. Wszystko fajnie ale to jezioro znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego a nie łódzkiego.

    1. Zgadza się:) dziękujemy:) podczas pobytu spaliśmy w Uniejowie w woj. łódzkim, i stamtąd wpadlismy nad jezioro, stąd to przejęzyczenie:) sprostowane we wpisie:) pozdrawiamy

      1. Słuszna uwaga? Przyłapani na gorącym uczynku, choć w wielu tekstach lubimy celowo używać niegramatycznych i niestylistycznych form.. Miłego wypadu do Osadnika Gajówki. POzdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *