Poznajecie ten niesamowity most ze zdjęcia? Możecie nie wiedzieć o jego istnieniu jako, że jego oficjalne otwarcie miało miejsce całkiem niedawno: pod koniec sierpnia 2016 roku w znanym z gór Avatara chińskim Zhangjiajie. To najwyższy i najdłuższy most ze szklanym dnem na świecie wiszący nad Wielkim Kanionem Zhangjiajie łączący jego obie strony!  Wcześniej takim szklanym mostem ‘’naj’’ na świecie był most nad Wielkim Kanionem w Stanach Zjednoczonych. Koszt budowy chińskiego Szklanego Mostu to 260 mln juanów (około 155 mln złotych). Cudownie się złożyło, że  zdecydowaliśmy się na miesięczną podróż do Chin w maju 2017 roku i mieliśmy okazję zobaczyć ten obiekt na świeżo 🙂 O tym co zawiera dość drogi bilet i jakie są nasze wrażenia ze zwiedzania – w poście poniżej 😉

Szklany Most w Zhangjiajie w prowincji Hunan swoim wyglądem w zamyśle izraelskiego architekta, Haima Dotana, miał przypominać motyla giganta, i rzeczywiście udało mu się taki cel osiągnąć. Co prawda spodziewaliśmy się, że jest położony wyżej niż (jedynie) 300m nad ziemią: dla porównania na wysokości  500m nad ziemią na Filipinach zjeżdżaliśmy na leżąco po linie przez kanion na wyspie Bohol, więc tutaj wysokość nas nie powaliła. Most jest długi na 430m, a jego szerokość to 6m i może pomieścić w jednym czasie 800 osób.  Jego podstawa składa się z 99 tafli hartowanego szkła. Po przeprowadzeniu około 100 prób bezpieczeństwa oszacowano, że dziennie może po nim stąpać nie więcej niż 8000 osób, wobec czego nie da się tak po prostu przyjechać na miejsce i wykupić w danym momencie bilet wstępu.

Jak więc zdobyć bilet?

Musicie go załatwić albo w biurze podróży albo w miejscu zakwaterowania i dokonać rezerwacji na następny bądź nawet późniejszy dzień, gdyż ilość chętnych jest spora. Dostajecie bilet na około 4h, więc musicie się też zmieścić w pewnych ramach czasowych (w naszym przypadku były to godziny 10-14:00).

Na jaki koszt się nastawiać i co jest w cenie?

Koszt wstępu to 230-240CNY/126-132zł, a więc nie jest to tania atrakcja i nie byłaby warta swej ceny gdyby nie fakt, że zawiera również wstęp do Wielkiego Kanionu Zhangjiajie, który jest po prostu kapitalny! Na sam koniec  zwiedzania kanionu w cenie też macie przepłynięcie drewnianą barką.

Sam most na żywo nie wygląda aż tak gigantycznie jak mógłby się wydawać. Na pierwszy rzut oka z daleka wygląda jak właśnie biały motyl, na którym stąpają tłumy mrówek. Frustrujące wydaje się początkowo nawet robienie zdjęć, na których rzadko da się uchwycić momenty bez tego wszechobecnego tłumu turystów. Nam się udało, ale musieliśmy się porządnie streszczać.

Chińczycy są ogólnie lękliwym narodem, więc niektórzy wchodząc na most już byli wystrachani. Z czasem jednak spacer po szklanym moście normalnieje, a widoki w dzień z tak przejrzystym niebem pozwala zapomnieć o strachu.

Most zapewne nie byłby nazwany mostem naj-naj na świecie, gdyby nie jego długość. Zdecydowanie wysokościowo wypada dość słabo. Dla porównania w prowincji Henan w środkowych Chinach w Parku Narodowym Shiniuzhai wybudowano szklaną kładkę wiszącą 1km nad ziemią! Kładka została jednak zamknięta po tym jak pękła w jednym miejscu po upuszczeniu kubka ze stali przez jedną z turystek. Szklany Most w Zhangjiajie mimo, że został otwarty pod koniec sierpnia 2016 roku również już ma za sobą historię chwilowego zamknięcia i to zaraz 3 tygodnie po jego otwarciu. Powód? Po incydencie w Parku Narodowym Shiniuzhai oraz niespodziewanym ogromnym zainteresowaniu obiektem ze strony turystów, którzy odwiedzali już od samego początku to miejsce w ilościach przekraczających oszacowany bezpieczny limit: 8000 osób dziennie, zdecydowano się  zamknąć atrakcję na moment, żeby wprowadzić usprawnienia i rozplanować jak poradzić sobie z takim napływem turystów przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa. Stąd wprowadzone rezerwacje i ramy czasowe zwiedzania. Od swojego hotelu/hostelu/biura podróży dostaniecie numer rezerwacji i wraz z nim będziecie się musieli stawić przy okienku na miejscu okazując paszport.

 

Jeśli chodzi o zasady panujące na terenie Glass Bridge:

1.Nie można wnosić aparatu fotograficznego ze względów bezpieczeństwa, zezwalają tylko na komórki i nie mieli też nic do kamerki go pro, ale skitraliśmy aparat do plecaka, którego nie przepatrzyli, więc udało nam się go ‘’przemycić’’ 😛

2.Na obuwie należy założyć nakładki przypominające szpitalne kapcie, dzięki którym można bezpiecznie przemieszczać się po szklanym moście tym samym nie rysując jego szklanej powierzchni.

Co do Wielkiego Kanionu Zhangjiajie, warto go nie pominąć i kierować się znakami za wyjściem z mostu w dół, najpierw przejdziecie przez bramki wewnątrz budynku. Trzeba sobie zarezerwować trochę czasu na tę atrakcję, ale spacer w dole kanionu zdecydowanie umilił nam pobyt w tym miejscu. Z dołu również widać w całej okazałości Szklany Most łączący dwa klify:

Jak dojechać do Zhangjiajie Glass Bridge & Grand Canyon?

Na głównej stacji autobusowej w Zhangjiajie musicie wsiąść w busa jadącego do bramy Wulingyuan parku narodowego w Zhangjiajie (miejcie nazwę wjazdu do parku: tzn. Wulingyuan w chińskich znaczkach i pokażcie kierowcy, żeby się upewnić czy wsiadacie do właściwego busa 🙂 – koszt: 20CNY/11zł), a następnie jedziecie żółtym autobusem za około 14CNY/7zł do Glass Bridge (zdjęcie poniżej też w chińskich znaczkach). Całkowity czas dojazdu z głównej stacji autobusowej w Zhangjiajie powinien być 1,5-2h, ale niestety w naszym wypadku wyniósł prawie 3h (weźcie tę obsuwę pod uwagę). Dlaczego tak się to ciągło? Chińscy kierowcy busów i nie tylko jeżdżą jak ciapy z prędkością 25-30km/h!

Co jeszcze warto zwiedzić w Zhangjiajie?

Zhangjiajie zostało rozreklamowane turystycznie przez Chiny głównie ze względu na góry Avatara mieszczące się w Zhangjiajie National Forest Park, które naszym skromnym zdaniem …upy nie urywają, ale o tym w osobnym wpisie. Inną dosyć niedawno otwartą atrakcją mieszczącą się niedaleko dworca kolejowego jest góra Tianmen, na którą wyjeżdża się kolejką linową, a następnie zwiedza się ją po części stąpając po szklanym chodniku. Trasa ta jest również nazywana przez Chińczyków ‘’ ścieżką strachu’’, a szlak zawieszony na 1400 metrach dostarcza więcej wrażeń aktualnie właśnie ze względu na szklany chodnik, który niegdyś był zrobiony z drewna.  Koszt atrakcji to podobnie jak pozostałe miejsca w Zhangjiajie: 240CNY/132zł. Dlaczego nie wybraliśmy się w to miejsce? Po pierwsze, ze względu na koszty tych wszystkich powalających cenowo atrakcji musieliśmy z czegoś zrezygnować, a po drugie, od recepcji od nas z hostelu dowiedzieliśmy się, że aktualnie dla turystów jest otwarty tylko krótki odcinek szklanego chodnika przy górze Tianmen (zdjęcie plakatu ze szklaną trasą chodnikową poniżej). Gdybyśmy wiedzieli jakie rozczarowanie będzie się wiązało z wizytą przy Avatarach, to pewnie wybralibyśmy gorę Tianmen..

Gdzie spać w Zhangjiajie?

Geographer Hostel to miejsce, które spasowało nam idealnie: położone w bliskiej lokalizacji do dworca kolejowego i autobusowego. Świetne przestronne pokoje prywatne w cenie 40-45zł i niewiele tańsze dormy, a co najważniejsze: personel mówiący po angielsku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *