GOZO to druga co do wielkości wyspa Republiki Malty. Zasłynęła głównie z Lazurowego Okna (Azure Window), które zawaliło się niespodziewanie w marcu 2017 roku. Nie istniejące już okno będące główną atrakcją turystyczną Malty i w zasadzie jej symbolem mimo to nadal przyciąga sporą ilość turystów, którzy chcą zobaczyć miejsce, w którym po oknie zostały już tylko wspomnienia. My jednak zamiast ubolewać nad ”stratą” mamy dla Was 1-dniową propozycję zwiedzenia innych urokliwych miejsc na Gozo, w tym ”nowe” skalne okno jak i nie tak znany morski wąwóz, zlokalizowane na dziewiczej północy wyspy. Dzięki wskazówkom, które otrzymaliśmy przed wyjazdem od Rude i Czarne Travel Blog , mieszkającymi na Malcie na stałe, łatwiej nam było stworzyć listę miejsc dostosowaną do naszych upodobań i potrzeb, którą mogliśmy ogarnąć w niecały 1 dzień. Poniżej znajdziecie naszą subiektywną propozycję najfajniejszych miejsc na Gozo do zwiedzenia w 1 dzień wraz z mapką mając do dyspozycji samochód.

Mapka poniżej na czerwono ilustruje miejsca, które naszym zdaniem koniecznie powinniście odwiedzić. Na niebiesko zaznaczyliśmy dla Was miejsca, które są bardzo znane, ale nieszczególnie kwapiliśmy się, żeby je odwiedzić. Nad Dwejra Bay (na żółto na mapie) z kolei chcieliśmy dotrzeć, ale zawrócili nas na drodze panowie zajmujący się robotami drogowymi, więc odpuściliśmy. Wyspę zaczęliśmy zwiedzać od strony wschodniej zamiast zachodniej (zależało nam, żeby z rana podskoczyć do lokalnej piekarni w mieście Nadur).

 

NADUR (nr 1 na mapie)

Do miasteczka Nadur zajrzyjcie z rana do Mekren’s Bakery (adres: Triq Hanaq), żeby poobserwować jak robi się lokalną maltańską pizzę czy qassatat (maltańską drożdżówkę). Więcej info na temat maltańskiego jedzenia znajdziecie tutaj: https://www.kuukandtravel.com/fenek-konina-ftira-czy-qassatat-czyli-republika-malty-kulinarnie/.

HONDOQ BAY (nr (1) na mapie)

To miejsce tętni życiem w sezonie kiedy przybywają tutaj miłośnicy kąpieli morskich i słonecznych. Dla nas w listopadzie okazało się spokojnym miejscem, gdzie na tle turkusowej wody można było spotkać jedynie rybaków.

SAN BLAS BAY (nr 2 na mapie)

San Blas to dziewicza zatoka z kapitalnymi widokami. Nie spotkaliśmy tutaj ani jednej żywej duszy. Możecie zapuścić się dalej niż my w poszukiwaniu czerwonej plaży.

MIXTA CAVE z widokiem na RAMLA BEACH (nr 3 na mapie)

To jedno z najpopularniejszych miejsc na Gozo, niesamowicie fotogeniczne, stąd wiele osób chce tam dotrzeć. Listopadową porą na nasze szczęście spotkaliśmy tam tylko garstkę ludzi. Podjeżdżając do tego miejsca mogą Was nieco zmylić znaki sugerujące, że jesteście na prywatnym terenie. Tak naprawdę musicie się kierować pieszo w kierunku prywatnego domu i będąc na domowym podwórku iść dalej do przodu mając dom po prawej stronie, a następnie skręcić do jaskini w lewo.

Nieco za późno dowiedzieliśmy się od jednej z obserwujących nasz profil osób, że na Gozo warto odwiedzić jaskinie mieszczące się w prywatnych domach. Niedaleko Mixta Cave w Xaghra są m.in. dwie takie jaskinie. Może w takim razie Wy skorzystacie z tej wiedzy:) A oto one:

1)Ninu’s Cave

2)Xerri’s Grotto

MARSALFORN (nr 4 na mapie)

To jeden z najsłynniejszych kurortów Gozo. W sezonie musi być porządnie zadeptany przez turystów. Jesienią i zimą przeżywa z kolei ”atak” żywiołu. Morska woda gra tutaj pierwsze skrzypce i potrafi wyrządzić spore straty. Wygląda to dość spektakularnie. Zabrakło nam trochę ostrożności i wróciliśmy przemoknięci do samochodu:P

SALT PANS (nr 5 na mapie)

Chodzi o solne pawnie liczące około 350 lat ciągnące się niemal 3km wzdłuż wybrzeża. Rzekomo to miejsce wygląda najlepiej podczas zachodu słońca, ale trzeba przyznać,  że na tle wzburzonego morza prezentowało się też kapitalnie.

WIED IL-GHASRI (nr 6 na mapie)

Ten morski wąwóz liczący około 250 metrów o szerokości od 15 do 30 metrów to jedno z najpiękniejszych miejsc na Gozo. Jest dość płytki: w najgłębszym punkcie liczy 10 metrów. W sezonie napawa oczy turkusowym kolorem morskiej wody, natomiast my zastaliśmy w akcji wzburzoną morską pianę. To niesamowite miejsce jest położone w bliskiej odległości od Salt Pans.

WIED IL-MIELAH WINDOW (nr 7 na mapie)

Słynne nieistniejące już Lazurowe Okno (Azure Window) z zachodniego wybrzeża sprawiło, że Wied Il-Mielah zlokalizowane na północy Gozo stało się zauważalne, choć wciąż wielu turystów nie ma pojęcia o jego istnieniu. Nowe skalne ”okno” można podejrzeć z bliska kierując się schodami znad przeciwka, do których podczas naszej wizyty wstęp był wzbroniony ze względu na wzburzone morze. Na szczęście udało nam się uwiecznić okno na zdjęciach pomiędzy ostrymi falami uderzającymi nieustannie o skały.

TA’PINU (nr 8 na mapie)

Dla zachowania równowagi i zobaczenia czegoś innego poza naturą w tej części wyspy warto wybrać się do Gharb do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Ta’Pinu. To wyjątkowe sakralne miejsce słynące z historii Matki Boskiej przemawiającej z obrazu. Mówi się, że masa wiernych doświadczyła cudu modląc się w tym miejscu do Maryi. Jest to więc też popularne miejsce pielgrzymek. Pierwsze objawienie się Maryi miało miejsce rzekomo w 1883 roku.

VICTORIA (nr 9 na mapie)

To główne miasto na Gozo zostało przez nas praktycznie pominięte jako, że w ciągu 1 krótkiego dnia chcieliśmy skoncentrować się głównie na ”cudach naturalnych”  wyspy zwiedzając ją wzdłuż wybrzeża. Polecano nam jednak następujące miejsca w Victorii: 1)XVII-wieczną barokową katedrę na terenie słynnej Cytadeli, 2)Muzeum Archeologiczne, 3)Muzeum Katedralne, 4)Muzeum Przyrodnicze, 5)Muzeum Folkloru, 6)Stare Więzienie, 7)Bazylikę św. Jerzego oraz główny plac It-Tokk i słynną ulicę miasta – Triq Ir-Republica.

 

SANAP CLIFFS (nr 10 na mapie, ewentualnie podobne Ta Cenc Cliffs)

Bardzo polecamy wybranie się do Munxar, żeby podziwiać przepiękne klify Sanap. Po drodze możecie zajrzeć do miasteczka Xlendi nad Xlendi Bay.

Klify Sanap to fantastyczne miejsce na oglądanie zachodu słońca. Jeśli będzie Wam po tej wizycie wciąż mało klifów, możecie podjechać zobaczyć Ta Cenc, a potem na główniej wyspie Malcie podjechać na zachód słońca nad klify Dingli.

GDZIE SPALIŚMY?

Mieliśmy idealną lokalizację hotelu pod zwiedzanie zarówno Malty jak i Gozo, czyli blisko Cirkewwa Ferry Terminal, terminala, z którego 24h na dobę odjeżdżają promy na Gozo. Pamiętajcie, że wjeżdżając na prom w kierunku Gozo nie płacicie nic, natomiast w momencie powrotu z Gozo na Maltę jesteście kierowani do kas i za bilet w obie strony uwzględniający samochód i kierowcę zapłacicie około 15EUR, a za bilet dla pasażera około 4,60EUR (podajemy Wam LINK (KLIKNIJ TUTAJ) z rozkładem jazdy promów na i z Gozo). Za hotel 4-gwiazdkowy (Paradise Bay Resort) zapłaciliśmy poza sezonem 60zł od osoby za noc z wliczonym śniadaniem. Z lotniska wypożyczyliśmy samochód, który służył nam przez ponad 2 dni (dorwaliśmy loty z Krakowa typowo na weekend lądując na Malcie w piątek wieczorem, a wracając do Polski już w poniedziałek wcześnie rano, stąd nie było potrzeby brania urlopu w pracy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *