Japonia to nie tylko sushi. Nam będzie się kojarzyć głównie z matchą, czyli sproszkowaną wysokogatunkową zieloną herbatą, która jest używana jako składnik wielu produktów, zwłaszcza słodyczy, którym nadaje intensywny zielony kolor i charakterystyczny smak. Można dostrzec japoński zielony zawrót głowy w co najmniej 10 rodzajach produktów! Puder z zielonej herbaty jest otrzymywany podczas mielenia liści herbaty z jej pierwszych wiosennych zbiorów. Matcha jest najzdrowszą na świecie zieloną herbatą bogatą w katechiny (przeciwutleniacze), przeciwdziałającą nowotworom, mającą działanie antywirusowe i korzystnie wpływającą na serce. Sama ceremonia parzenia tej herbaty nazywa się Chanoyu, która nie jest niczym specjalnym. To, co wydało się najbardziej interesujące to zastosowanie kulinarne matchy!

‘’Puder z zielonej herbaty’’ nie brzmi zachęcająco zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie wszystko, co sproszkowane kojarzy się z chemią i niezdrowym żywieniem. Matcha nie może być przypisana do tej kategorii. Herbata ta ze względu na całkowite sproszkowanie liści (a nie zaparzanie ich i wyrzucanie w momencie parzenia standardowej zielonej herbaty) dostarcza organizmowi ludzkiemu znacznie wyższej dawki katechin niż zwykła zielona herbata. W Japonii matchy można spróbować zwłaszcza w klimatycznych herbaciarniach w parkach w Kyoto i Tokyo. Podają ją w sporej misce wraz ze słodkim ciasteczkiem:

Cena takiej herbaty to około 500 yenów/18zł.

Ze słodkości z pudrem z zielonej herbaty, które spróbowaliśmy można wymienić m.in. lody w formie lodów włoskich, lody wodne na patyku mające w środku słodkie nadzienie z czerwonej fasolki, biszkoptowe ciasta z nadzieniem z zielonej herbaty, kulki z kleistego ryżu podawane na patyku barwione zieloną herbatą (street food), ptysie z dwoma kremami: z zielonej herbaty i waniliowym, ciasteczka różnego rodzaju czy to z masą z zielonej herbaty czy barwione zieloną herbatą oraz mięciutkie pierożki ryżowe ze słodkim nadzieniem z czerwonej fasoli.


To nie wszystko! Puder z zielonej herbaty oprócz barwienia ryżu jest również wykorzystywany do barwienia makaronu w zupie, czy służy jako posypka do tako-yaki (tradycyjnych kulek z ciasta faszerowanych ośmiornicą i podawanych z cebulką dymką i chili).

Ze słodkości z pudrem z zielonej herbaty napotkaliśmy jeszcze na zielone ciasto a la ‘sękacz’, sezamki, pudding, pomadki, galaretkowate ciasto, batoniki KitKat (!), roladę biszkoptową z masą, bułki z farszem z zielonej herbaty, tort z masą herbacianą, makaroniki oraz napój a la cafe-latte zwany Kyoto Latte w wersji na zimno i gorąco właśnie z herbaty 🙂


Oczywiście napój z zielonej herbaty jest dostępny w automatach praktycznie wszędzie: na dworcu, na przystankach, w hotelach, czy zwyczajnie na ulicy, bo żaden Japończyk nie kupi przecież Coca-Coli, to nie w jego stylu.

Niektóre produkty mimo tego, że mają zielony intensywny kolor wcale nie muszą mieć składnika zielonej herbaty tylko tzw. yogomi (ang. mugwort /artemisia princeps) czyli bylicę, która również jest głównie używana do deserów i świetnie komponuje się z truskawkami :

Jak widać Japończycy ubóstwiają matchę, a my będąc w Japonii nie rozstawaliśmy się z jej smakiem aż do samego końca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *