Kuchnia Wysp Zielonego Przylądka to masa wpływów afrykańskich, portugalskich i brazylijskich. Do byłej portugalskiej kolonii sprowadza się wciąż najwięcej produktów z Portugalii [głównie z Madery], i tak naprawdę większość produktów na miejscu jest importowana. Z owoców występujących na Sal dostaniemy jedynie papaję czy mango, a jedynym ”lokalnym” serem jest ser kozi [queijo de cabra] sprowadzany z wyspy Santo Antao. Nam Republika Zielonego Przylądka kojarzy się najbardziej ze smakiem ślimaków morskich [BUCIO] oraz z tradycyjną kreolską potrawą zwaną CACHUPA! Dodajmy do tego jeszcze lokalny bimberek z trzciny cukrowej GROGUE i jesteśmy ”w domu”:) Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie na wyspę Sal, to koniecznie zerknijcie na naszą listę dań oraz knajpek, które warto odwiedzić:)

Nie ma co ukrywać, że podróże w trakcie pandemii nie ułatwiają nam poznawania w pełni smaków innych kultur. Skoro praktycznie przez rok nie funkcjonowała na Sal turystyka, nie dziwi fakt, że spacerując ulicami Santa Maria dostrzega się niewielki odsetek otwartych knajp czy restauracji, a życia nocnego tak jakby w ogóle nie było. Na szczęście na wyspę przyjeżdża coraz więcej turystów, więc niebawem zapewne sporo się zmieni na lepsze.:)

JAKIE DANIA WARTO SPRÓBOWAĆ NA WYSPIE SAL?

1.CACHUPA [czyt. kaczupa]- mieszanka duszonej ciecierzycy, fasolki, kukurydzy i mięsa z dodatkiem jajka sadzonego i chorizo. W wersji ubogiej mięso nie występuje. Kuduk dostał cachupę tzw. tradycyjną z menu w Cafe Creol:

Ja skusiłam się na cachupę z rybą:

Danie jada się na śniadanie. Zapycha niesamowicie. Koszt: od 2 EUR [200 escudos].

Tutaj macie całe menu śniadaniowe w tym miejscu:

2. FEIJOADA [czyt. feiżoada] – mieszanka fasoli, dyni, kapusty i ziemniaków z ryżem to po prostu tradycyjna tania domowa potrawa; zdecydowanie bardziej ciekawa i na pewno wystarczająca okaże się wspomniania CACHUPA:)

3.BUCIO [Persististrombus latus; czyt. BUSIJO] – potrawa z gatunku ślimaka morskiego [Bubonian]. Mieliśmy nadzieję, że na talerzu wygląda efektowniej i jest podawana z muszlami. W rzeczywistości ślimaki są wyciągane z muszli i podane w formie gulaszu. Idealnym dopełnieniem smaku są buraczki, choć sama potrawa jest dobrze doprawiona. Koszt to około 8EUR.

A tak wyglądają ślimaki morskie tuż po złowieniu:

Poniżej wklejamy zdjęcie wejścia do restauracyjki Compad, w której jedliśmy BUCIO:

4.POLVO GRELHADO [czyt. polwo greljado] – grillowana ośmiornica, również dobrze doprawiona i dużo smaczniejsza. Koszt: 10-11EUR. Zjedliśmy ją też w restauracji Compad:

5.MARISCOS – owoce morza. Warto spróbować na miejscu oprócz ośmiornicy również homara. My mieliśmy okazję skosztować sporo owoców morza w naszym hotelu. Pamiętajcie, że jeśli chodzi o krewetki, to nie ma ich na wyspie, są importowane.

6.PEIXE [czyt.pejsze] – ryby, m.in. ATUM [tuńczyk po portugalsku], GAROUPA [ang.red grouper] – czerwona ryba, MOREIA. My w Espargos zjedlismy w niepozornej lokalnej knajpce rybkę GAROUPA i za danie na zdjęciu poniżej zapłaciliśmy 4,50EUR. Dania dnia są tam od 3,50EUR i można wybrać grillowanego kurczaka [FRANGO] albo grillowaną rybkę[PEIXE]. Miejsce: LI KE TERRA.

W Santa Maria zwłaszcza na pomoście [SANTA MARIA PIER] od godz. 8:00 każdego dnia oprócz niedzieli możecie spotkać miejscowych sprzedających świeżo złowione ryby.

7.PASTEL DE PEIXE – ryba w chlebie, identyczna jak ta, którą jada się w Portugalii.

8.Paõ DE COCO – wypiekany chlebek o aromacie kokosa dostępny w miejscowych piekarniach.

9. Ser kozi (QUEIJO DE CABRA) polany dżemem z papai [DOCE DE PAPAYA] to nic innego jak —> Deser „Romeo i Julia”; my deseru nie zamawialiśmy, ale kupiliśmy wszystkie składniki do niego potrzebne:) na zdjęciu obok dżemu z papayi dojrzycie też deser karmelowy w słoiczku [DOCE DE LEITE]. Można też poszukać DOCE DE TAMARINDO – dżemu z tamaryndowca.

10.PUDIM DE BOLACHA DE CABO VERDE – wpływ  z kuchni portugalskiej [a dokładnie kabowerdeńska wersja deseru: PUDIM DE BOLACHA MAIZENA]; sporo tradycyjnych przepisów kuchni kreolskiej znajdziecie TUTAJ.

11.PUDIM DE QUEIJO DE CABO VERDE – lokalny sernik

12.FOLHAS DE HIBISCO – liście hibiskusa/ herbata dostępna na targu w Santa Maria

13.GROGUE – lokalny bimberek z trzciny cukrowej: 750CCV

14.PONCHE DO MEL

CAFE DE CABO VERDE (z wyspy Fogo)

CERVEJA STRELA

 

Czym są percebes?

Percebes, w Portugalii często nazywane „truflami z morza”, to skorupiaki żyjące w wodach Oceanu Atlantyckiego, głównie u południowo-zachodniego wybrzeża Portugalii.

W Portugalii dostępne są od 20 do nawet 125 euro za kilogram. Mimo to jednak są cenione przez smakoszy na całym świecie. Jak mawiają smakosze, pąkle kaczenice smakują oceanem. Są słodkawe, jednocześnie delikatne. Inni twierdzą, że smakują jak połączenie małży z krewetką. W każdym razie warto!

Plaszczki i rekiny

 

4 Replies to “Republika Zielonego Przylądka w 2021 r.: Kuchnia wyspy Sal”

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *