Wycieczka do Disneylandu nigdy nie była moim marzeniem. Chciałam za to spełnić marzenie mojej chrześnicy i na Pierwszą Komunię wręczyłam jej w prezencie bilet do Disneylandu w Paryżu i obiecałam, że polecimy tam kiedyś razem. I tak się stało. I mało tego, było inaczej niż sądziłam. Okazało się, że nie jest to zwykły park rozrywki przeznaczony tylko dla dzieci, wręcz miałam wrażenie, że najlepiej odnajdują się w nim dorośli i starsze dzieci (powyżej 10 lat), bo to oni mogą skorzystać z większości atrakcji. Odżyły wspomnienia z dzieciństwa, zaskoczyły efekty specjalne, świetlne, fajerwerki, spektakl iluminacyjny, parady gwiazd Disneya – człowiek czuł się jakby wkroczył w inny świat ukryty w mydlanej bańce, świat iluzji, magii.. Czułam się jakby mnie zbombardowano masą emocji, a czar prysł z godziną zakończenia się nocnego niezwykłego spektaklu..

Nie chcę Wam opowiedzieć wszystkiego, podać na tacy wszystkich atrakcji, bo nie doświadczycie wtedy elementu zaskoczenia. Wspominaliście, że niektórzy z Was wybierają się do Disneylandu, więc z chęcią pomogę w kwestii zakupienia biletu jak i jeśli chodzi o tipy jak to wszystko ogarnąć. Zdajecie sobie zapewne sprawę, że jest to jedna z najbardziej obleganych atrakcji na świecie, więc przyda się strategiczne podejście jako, że większości kolejek nie da się uniknąć, ale przy dobrej organizacji i strategii można zredukować bądź umilić czas oczekiwania do atrakcji, które Was najbardziej interesują.

ILE KOSZTUJE BILET DO DISNEYLANDU I GDZIE GO MOŻNA KUPIĆ?

Ja załatwiałam bilet przez stronkę:  https://www.booktickets.disneylandparis.com/tnsa64/live/shop/9/MAINUSCD/pluto/index.php?vld=1&dialog=true&affid=SECUTIX&tduid=32454335543R

Ceny zaczynają się od 68EUR (Mini Ticket) –> najniższa cena biletu, który umożliwia skorzystanie z atrakcji głównego Disneyland Parku w dni pracujące (bez weekendów) do roku czasu od zakupienia biletu. Są też opcje takie jak MAGICwliczające weekendy i są również opcje z 2 parkami: zaraz obok głównego parku mieści się 2gi: Studio Walta Disneya, w którym większe dzieci mogą skorzystać z bardziej ekstremalnego wesołego miasteczka, hotelu z windą strachu, czy przejażdżki ”tramwajem” z efektami specjalnymi. Ja wykupiłam bilety MAGIC do 2 parków za 113EUR za osobę (dla dzieci wychodzi minimalnie niższa cena), ale umówmy się – zobaczenie wszystkiego nie jest możliwe.., dlatego po fakcie polecam wykupienie biletu tylko do głównego Disneyland Parku. Zwiedzając nawet tylko jeden park nie liczcie na to, że wszystko obskoczycie.

JAK TO JEST Z KOLEJKAMI DO ATRAKCJI?

Historie, które już pewnie słyszeliście odnośnie długich kolejek z czasem oczekiwania nieraz 1h30min nie są zmyślone i w głównej mierze tyczą się weekendów. Dlatego polecam zwiedzanie poza weekendem. My z moją chrześnicą i jej mamą wybrałyśmy się w poniedziałek i w większości przypadków czekałyśmy po około 20-30min do niemal każdej z wybranych atrakcji. Wyjątkiem były te bardziej oblegane, jak np. spotkanie z Myszką Mickey w jego domu – 1h30min stania w kolejce, która na szczęście była umilona bajkami z Mickey, Minnie, Donaldem i Daisy puszczanymi w kinowej sali oczekiwań.

Pomocną rzeczą jest tutaj aplikacja Disneyland Parku, którą możecie sobie ściągnąć na telefon wcześniej, a na miejscu korzystać z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi i na bieżąco sprawdzać na elektronicznej mapce oszacowany czas oczekiwania do danego miejsca w danej chwili.

W przypadku ”prywatnych fotoaudiencji” z postaciami Disneya proponuję ”łapać” takie okazje zaraz na samym początku po wejściu do parku, do którego możecie się wybrać niekiedy przed godz. 10:00, kiedy nie ma jeszcze tyle ludzi. Potem można się skupić na innych atrakcjach, mając te najbardziej pożądane już za sobą.

Niektóre miejsca mają fajne opcje zainteresowania oczekujących stojących w kolejkach, jak np. puszczanie filmów/bajek (przy Myszce Mickey), wizualizacje, zdjęcia z ciekawymi opisami, np. przy rollercoasterze Hyperspace Mountain z motywem Gwiezdnych Wojen; ale trzeba jednak pamiętać o tym, żeby mieć alternatywę na zajęcie dziecka czymś podczas stania w kolejkach, np. mieć jakieś karty, gry, itd.

 

CZEGO NIE NALEŻY OPUŚCIĆ (MOJA SUBIEKTYWNA ”TRÓJKA”)?

  1. Disney Stars Parade – Parada Gwiazd Disneya —> niesamowite przeżycie dla każdego dziecka i dorosłego, bo to wtedy w jednym miejscu spotkacie niemal wszystkie gwiazdki Disneya od Kopciuszka czy Śnieżki, Króla Lwa, po ogromną smoczycę ze Shreka czy Elzę z Krainy Lodu. Parada odbywa się tylko raz w ciągu dnia. Na aplikacji mogłyśmy sprawdzić dokładną godzinę (dla nas była to 17:30) i miejsce odbycia się parady (w części Fantasyland).
  2. Jungle Book Jive – rodzaj parady z niektórymi gwiazdami Disneya oraz tancerzami, muzyką i fajerwerkami – pokaz odbywa się 2/3 razy w ciągu dnia, więc na aplikacji Disneylandu można sobie podglądnąć godziny i wybrać nam najbardziej odpowiadającą. Parada odbywa się przy głównej Plaza przy Zamku Śpiącej Królewny.
  3. Illumination Show przy zamku – magiczne show kulminacyjne z fajerwerkami, muzyką i symulacjami odbywające w tygodniu o godz. 20:30/21:00, a w weekendy o 22:00, to absolutny hit! To show, na które czeka każdy odwiedzający Disneyland, zrobione z takim rozmachem, że nic z dotychczasowych atrakcji nie jest go w stanie pobić. Poniżej znajdziecie filmik części pokazu –> koniecznie do oglądania z dźwiękiem! (najlepiej skopiujcie ten link poniżej do przeglądarki internetowej i miłego oglądania:)): https://www.youtube.com/watch?v=HxS-Tm0GcLI.

JAK OGARNĄĆ CAŁY PARK?

Disneyland Park w Paryżu podzielony jest na 4 części:

1)Frontierland –-> wzorowana na amerykańskim Dzikim Zachodzie, m.in. z kolejką ‘a la rollercoaster’, czy przeprawą dużym statkiem;

2)Adventureland –> kraina przygód, z licznymi motywami z ”Piratów z Karaibów”, w której oprócz labiryntu w jaskini, zwisającego mostu, traficie do ciemnego tunelu wodnego i wkroczycie w intrygujący świat Kapitana Jacka;

3)Fantasyland –> kraina baśni i bajek; to tutaj spotkacie się z wszelkimi bajkowymi księżniczkami, przy wcześniejszej rezerwacji i opłacie zjecie śniadanie z Kopciuszkiem, wkroczycie do świata Królewny Śnieżki i  7 krasnoludków, czy przejdziecie przez labirynt Alicji w Krainie Czarów. To tutaj właśnie mieści się też najbardziej rozpoznawalna budowla Disneylandu – Zamek Śpiącej Królewny;

4)Discoveryland –> miejsce dla zdecydowanie starszych dzieci i dorosłych z licznymi motywami m.in. z Gwiezdnych Wojen; to również miejsce z najbardziej ekstremalnym disneylandowym rollercoasterem umieszczonym w środku budynku, który zabiera Was w przestrzeń kosmiczną.

 

DLACZEGO DISNEYLAND BARDZIEJ SPRAWDZI SIĘ DLA WIĘKSZYCH DZIECI?

Rzeczywiście niesłusznie utarło się, że w Disneylandzie dorośli czy nawet dużo starsze dzieci nie znajdą zbyt wielu atrakcji. Tymczasem jest masa atrakcji właśnie dla tej starszej grupy wiekowej, z których młodsze dzieci nie mogą skorzystać albo są pewne ograniczenia:

1) Atrakcje, które mogą przerażać i doprowadzić mniejsze dzieciaki do płaczu:

m.in. Dom Śnieżki i 7 krasnoludków (w Fantasyland) —> niby brzmi niewinnie, prawda? Wydawać by się mogło, że każde dziecko będzie miało z tego miejsca frajdę, tymczasem trzeba wziąć pod uwagę, że miejsce to może wywołać płacz i strach w młodszych dzieciach ze względu na elementy grozy, silne efekty specjalne, dźwiękowe; czarownica jest tu na tyle mrocznie przedstawiona, że moja Ewka autentycznie miała stracha i chowała się w ruchomym wozie, w którym zwiedza się to miejsce. Przy samym wejściu z resztą widnieje informacja o ryzyku wystraszenia dzieci. Ta sama sytuacja ma miejsce przy zwiedzaniu krainy Piratów z Karaibów . Na szczęście na aplikacji i mapce parku macie zaznaczone tego typu miejsca, żeby wcześniej mieć świadomość, że nie będzie to dobra atrakcja dla każdego.

2)Atrakcje bardziej ekstremalne (typu rollercoastery) –>m.in. kolejka w sekcji Frontierland czy kosmiczny rollercoaster w części Discoveryland, tzw. Hyperspace Mountain. Do tego drugiego mogą wejść dzieci mające minimum 120cm wzrostu (wypisz wymaluj moja Ewka), ale w kolejce zastaniecie praktycznie samych dorosłych –> kolejne przeciwwskazania widnieją na tablicach : problemy z sercem, wysokie ciśnienie, itd –> nie ma się co dziwić, poszłam na ten rollercoaster i myślałam, że szczęka mi wypadnie z tej prędkości, którą zapierdzielaliśmy. To atrakcja zdecydowanie nie dla każdego. Ewa wyszła cała blada, ale dała radę (ale to krejzol), inne dzieci w wieku 9 lat miałyby traumę po takim ”wystrzeleniu w kosmos”, a i sraczka gwarantowana u tych starszych 😀

3)Dzieci młodsze niż 10 lat w teorii na wszelkie karuzele mogą wejść jedynie z osobą dorosłą. Mimo, że Ewka nie ma jeszcze skończonych 10 lat, wchodziła na nie sama. Tak naprawdę nie sprawdza się dziecka z dowodu, wystarczy, że opiekun potwierdzi, że dziecko ma wystarczająco lat, żeby wejść na karuzelę bez opieki.

4)Niektóre postaci Disneya do prywatnych zdjęć mogą też być strachliwym problemem na żywo dla mniejszych dzieci, jak np. Vader z Gwiezdnych Wojen. Dlatego ogółem sekcja Discoveryland raczej nie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci.

5)Drugi park – Walt Disney Studio ma zdecydowanie więcej do zaoferowania również dla starszych dzieci (m.in. bardziej ekstremalne wesołe miasteczko).

 

JAK DOJECHAĆ DO DISNEYLANDU ?

Francuski Disneyland nie mieści się w ramach ścisłości tak naprawdę w Paryżu tylko w Chessy pod Paryżem. Dostaniecie się tam linią A ze stacji metra ‘Vincennes’ i musicie wysiąść na stacji: Marne-la-Vallee Chessy. Czas dojazdu to 45min-1h/koszt: 6,70EUR w jedną stronę. Wysiadając na ostatniej wspomnianej stacji kierując się po znakach na ”Disneyland parc” wyjdziecie centralnie właśnie na park. W pierwszej kolejności skontrolują Was i Wasze rzeczy, następnie idąc dalej przejdziecie do kolejnego budynku z fontanną na przodzie, w którym znajdują się kasy biletowe po lewej i prawej, a środkiem przechodzą ci, którzy już mieli wcześniej wykupione bilety.

Kolejki do kas biletowych są naprawdę długie. My z wydrukowanymi biletami w dłoni przeszłyśmy szybko przez bramki po zeskanowaniu kodów kreskowych. To, czego Ewka by nam nie odpuściła było zakupienie jej słynnej opaski z uszami Myszki Mickey (koszt 19,99EUR), więc podeszłyśmy od razu do sklepu z gadżetami (znajdziecie ich bardzo dużo w całym parku/ z resztą cały park jest pełen sklepów).

Co do restauracji, knajp, foodtruck’ów (tych akurat jest nieco więcej w Walt Disney Studio) zapewne domyślacie się, że ceny na terenie parków są znacznie wygórowane (np. obiad w Restauracji Kapitana Jack’a kosztuje 30EUR dla osoby dorosłej), warto więc mieć coś do jedzenia ze sobą + wodę. My skorzystałyśmy z greckiego foodtrucka w 2gim parku, gdzie za około 10EUR /12 EUR na osobę można było zjeść mini-Gyrosa + wypić greckie piwo. Co do noclegu z kolei zapłaciłyśmy 100zł od osoby za 1 noc w Ibis Budget Hotel w 3-osobowym pokoju / lokalizacja niedaleko stacji metra Vincennes, więc tym bardziej polecam dla tych, co chcą się wybrać do Disneylandu:) A do Paryża (dokładnie do Beauvais pod Paryżem) dostałyśmy się Ryanairem z Krakowa za jedyne 75zł od osoby w jedną stronę (potem doszedł bilet autobusowy do Paryża za około 14EUR za osobę dorosłą i około 10EUR za dziecko). Na terenie miasta najlepiej poruszać się metrem (bilet kosztuje 1,90EUR za niezliczoną ilość przejazdów do 2h). No to jak teraz wszystko wygląda już jaśniej, to życzę Wam miłego planowania tego magicznego wypadu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *