Chiang Rai to miasto położone w północnej Tajlandii, najbliżej słynnego Złotego Trójkąta (miejsca, gdzie stykają się granice 3 państw: Tajlandii, Birmy i Laosu, i gdzie kiedyś opium miało dokładnie taką samą wartość jak złoto, stąd nazwa!). Miasto i najważniejsze jego punkty można spokojnie zwiedzić w 1 dzień, pod warunkiem, że nie zamierzacie się wybrać na trekking. Nam udało się wykupić wycieczkę, na której pokonaliśmy około 240km zwiedzając 10 punktów od rana do samego wieczora! Nie wszystkie te punkty były warte odwiedzenia, ale trzeba przyznać, że na własną rękę nie zwiedzilibyśmy nawet połowy tych miejsc, które nas interesowały.

p1200643

Co zwiedziliśmy? Oto długa lista:

  1. Plantacja herbaty
  2. White Temple
  3. Blue Temple
  4. Black House (wstęp dodatkowo płatny: 50THB)
  5. Wioski plemion: Akha, Lahu, Long ear, Long neck (wstęp: 300THB)
  6. Mae Sai – miejsce z punktem widokowym na granicę pomiędzy Tajlandią a Birmą naznaczoną przez koryto rzeki
  7. Małpia jaskinia (tzw. Monkey Cave)
  8. Złoty Trójkąt (Golden Triangle)
  9. Muzeum Opium (wstęp: 80THB)
  10. Ruiny świątynne w Chiang Saen

Wycieczka kosztowała nas 900THB/90PLN na osobę (oczywiście utargowane :)). Zawierała lunch w formie bufetu, przewodnika anglojęzycznego i standardowo: odbiór i odstawienie do ho(s)telu.

Lecąc od początku: zabrano nas na punkt widokowy na pobliską plantację herbaty. Jeśli kiedykolwiek byliście na Sri Lance, w Indiach bądź Malezji na takiej właśnie plantacji, to tę w Tajlandii uznacie za niewartą zachodu. Jeśli nie macie porównania, to będąc w Tajlandii można się tam przejechać. Widok jest ładny, i tyle w temacie.

p1200629

Świątynie: White Temple i Blue Temple to takie miejsca nie do pominięcia w Chiang Rai. Można je oczywiście zwiedzić samemu i dostać się do nich autobusem z dworca, ale nie zdążycie obskoczyć wtedy jeszcze chociażby Złotego Trójkąta, bo to dłuuuga droga i znowu jest się uzależnionym od autobusu. Wstęp do White Temple to 50THB(5PLN) jakbyście się jednak zdecydowali jechać tam samodzielnie (do Blue Temple nic się nie płaci). Blue Temple ma przepiękne wnętrze, natomiast White Temple zachwyca głównie od zewnątrz, z resztą cały obiekt złożony z 21 budowli wymaga jeszcze dużo pracy (szacuje się, że dopiero za 70 lat będzie można zobaczyć finalne rezultaty).

p1200643 p1200656

Powyżej wejście do świątyni White Temple ilustrujące reinkarnację.

p1200660 p1200662

Srebrne liście z wypisanymi życzeniami odwiedzających świątynię wiszą  pod sufitem deptaka blisko White Temple. Taki listek można kupić na terenie kompleksu.

p1200648

Ten złoty budynek powyżej to tak naprawdę toaleta!

p1200675

Blue Temple.

p1200679

Black House, dodatkowo płatny, nie zachwyca, no chyba, że lubicie wyroby z drewna (nawet można tam znaleźć wyrzeźbione penisy!) i nie tylko, które są wystawione w jego wnętrzu. Mało tego, znajdziecie tam też skóry zwierząt (węży, krokodyli), malowidła, rekwizyty.

p1200696 p1200701

Na stole widać skórę z gigantycznego węża.

p1200714

Najlepszą rzeczą niedaleko Black House były lody z marakuji za 2PLN! Mniam!

Długo zastanawialiśmy się czy decydować się na następny punkt wycieczki (można było go pominąć jako, że wymagał dodatkowej opłaty). Mowa tutaj o budzącej kontrowersje wiosce Karen, gdzie można spotkać tzw. kobiety z ‘’długimi szyjami’’ (long neck women), na których noszą miedziane zwoje już od 5ego roku życia. Stwierdziliśmy, że jeśli chociaż jedno z nas nie pójdzie, to nie będziemy w stanie sami ocenić tego punktu wycieczki. Poszłam więc ja. Rząd pobiera od każdego turysty opłatę za wstęp: 300THB/30PLN, a przed wejściem do wioski wszędzie widać zdjęcia uśmiechniętych long neck women rzekomo tam wiodących ‘’szczęśliwe’’ życie. A jak to wygląda naprawdę? Chatki kobiet z tego plemienia zostały przekształcone w sklepiki z pamiątkami, przy których siedzą cały dzień, również z dziećmi. Widząc zbliżającego się turystę nie są nachalne i o dziwo nawet nie oferują swoich wyrobów, ale od razu zmieniają pozycję siedzenia, ustawiają się do zdjęć, uśmiechają, udają, że coś robią – taki sztuczny teatrzyk. Kim są tak naprawdę te kobiety? To Birmanki, które uciekły z Birmy przed reżimem z myślą, że w Tajlandii znajdą lepsze życie. Tymczasem rząd wykorzystał ich ‘’wyjątkowość’’ i zamknął je w wiosce (rzekomo za ich zgodą), zapewniając podstawowe środki do życia i zarabiając jeszcze na nich! Naprawdę te kobiety wyglądają jakby były tam uwięzione, wystarczy spojrzeć na nasze zdjęcia, a znajdziecie tam identyczne kobiety, z którymi kręciła reportaż m.in. Martyna Wojciechowska.

p1200733

Turyści są ciekawi jak wyglądają kobiety z ‘’długimi szyjami’’ dlatego zapłacą te 300THB, a potem na własne oczy widzą jak smutne wiodą one życie. A skąd w ogóle wzięła się ‘’tradycja’’ noszenia miedzianych pierścieni na szyi (wyglądających wręcz jak obroże)? Był to sposób na obronę przed atakami tygrysów. Zwoje zakładano dziewczynkom od 5 roku życia i z wiekiem dokładano ich coraz więcej na szyję. Te kobiety wcale nie mają długich szyi, to złudzenie optyczne wynikające z tego, że mają zapadniętą klatkę piersiową i żebra od dźwigania tego ciężaru. Noszą te zwoje aż do śmierci, szyja po tylu latach przestaje być napięta i nie spełnia swojej funkcji tak jak powinna, dlatego ściągnięcie pierścieni z szyi wcale nie ułatwiłoby im życia. To, co budzi mieszane uczucia to fakt, że te kobiety rzekomo nikt nie zmusił do tego, żeby pozostały w tej wiosce, miały prawo wyboru żyć na wolności, ale nie skorzystały z tego. Ten temat słusznie jest kontrowersyjny, ale żeby poznać prawdę trzeba by było porozmawiać z właścicielkami ‘’długich szyi’’ i poznać je bliżej – a niestety blokadą jest tu język. Dla mnie była to smutna część wycieczki.

p1200735 p1200740 p1200741

Razem z long neck women na jednym bilecie w tej samej wiosce można było zobaczyć jeszcze inne plemiona: Akha, Lahu i kobiet z długimi uszami – i tu komercja sięgnęła zenitu. Ledwo zbliżyłam się do wioski Akha, a już 2 kobiety zaczęły mnie ciągnąć do swoich kramów, zgodziły się na zdjęcia, bo myślały, że coś od nich kupię. Uciekłam stamtąd i niebawem dotarłam do następnych kramów z kobietami z plemienia Lahu, szybko śmignęłam bokiem i udało mi się zobaczyć tylko 2 zamieszkałe chatki, a wioski tak jakby nie było.. Co do kobiet z ”długimi uszami”, teatrzyk się powtórzył, a ich uszy wcale nie były długie, tylko miały rozciągniętą dziurę w uszach utrzymywaną właśnie przez kolczyk (rzekomo wykonaną przy użyciu 4-centymetrowego elementu kła słonia). Stroje tradycyjne plemion były oczywiście piękne, ale przez taką formę przekazu, w której brakowało prawdy i naturalności rozczarowanie mamy jak w banku.

p1200717

Powyżej kobieta z wioski Akha w stroju tradycyjnym.

p1200720

Kobieta z wioski Lahu próbująca nakłonić turystę na kupno szala, a poniżej typowa chatka w wiosce.

p1200725 p1200728

Kobieta z plemienia ”długich uszu”.

Zbliżała się pora obiadowa. Zabrano nas na całkiem niezłe jedzenie. Michał jako, że miał jeszcze niepewne reakcje żołądka po Birmie, nie brał co popadnie z bufetu, tylko ostrożnie wybierał ‘’najbezpieczniejsze’’ potrawy 🙂 Przeżył 🙂

Jedziemy dalej, kolejny punkt programu to: Mae Sai. Tam zawieziono nas na punkt widokowy na granicę pomiędzy Tajlandią a Birmą naznaczoną przez koryto rzeki. Widoczek ładny, ale szczerze – nie porywa.

p1200783 p1200789

Niedaleko punktu widokowego można było podziwiać piękne małe swiątynie.

p1200799

Następnie pojechaliśmy do tzw. Monkey Cave (Małpia Jaskinia), gdzie znajduje się świątynia przy korycie rzeki, naokoło której można spotkać dziesiątki małp. Małpy, jak małpy narobiły sporo szumu 🙂 Widząc ludzi czyhają na banana, orzeszki ziemne i inne smakołyki. Można wyjść po schodach do góry i wejść do jaskini, gdzie znajdziecie mały ołtarz z Buddą, a z powrotem schodząc natraficie na punkt widokowy.

p1200749

p1200779

p1200758 p1200759 p1200762 p1200767 p1200772 p1200777

Potem dojechaliśmy do Złotego Trójkąta (Golden Triangle), miejsca, gdzie z punktu widokowego można wzrokiem objąć 3 państwa naraz: Tajlandię, Laos i Birmę! Tak jak już wcześniej wspominaliśmy kiedyś opium tutaj miał dokładnie taką samą wartość jak złoto. Mając 1kg złota można je było wymienić na 1kg opium i na odwrót. Aktualnie oczywiście produkcja opium jest nielegalna, ale jak zapytacie kto jest największym producentem opium wymienianym przez ONZ, to usłyszycie, że Birma (w której jak wiadomo też nie robią tego na legalu), a na drugim miejscu: Tajlandia. Skąd się bierze opium? Z nasion maku. Największą ilość opium, ale też najgorszą pod względem jakości można uzyskać z maku o białym kolorze kwiatu, natomiast najmniejszą jego ilość, ale jakościowo najlepszą uzyskuje się z maku z fioletowym płatkami.

p1200802 p1200806

Na zdjęciu znajdujemy się po stronie tajskiej, cypel na lewo to część Birmy, a po prawej teren należący do Laosu.

p1200810

O całym procesie produkcji wraz ze sposobem palenia opium dowiedzieliśmy się w Muzeum Opium. Mają tam też długie fajki do palenia opium, zdjęcia plemion, które je paliły i różne rekwizyty. Za wstęp do muzeum trzeba było dodatkowo zapłacić 80THB/8PLN. Gdyby nie fakt, że przewodnik (nasz prywatny) świetnie opowiadał i przekazał nam wiele ciekawych informacji, to tak naprawdę muzeum nie wydawało się jednym z ‘’obowiązkowych’’ miejsc do zobaczenia.

p1200818 p1200824 p1200821 p1200820

Po tak intensywnym dniu zwiedzania dacie wiarę, że nikomu już nie chciało się wychodzić z vana i  zobaczyć ruiny świątynne w Chiang Saen? My już ten widok doskonale znaliśmy z Birmy, bo były to po prostu ruiny ceglanych pagód – możecie spokojnie ‘’wywalić’’ je z Waszej listy miejsc do zwiedzenia. Nic specjalnego.

Już myśleliśmy, że dzień się prawie dla nas skończył, a tu w momencie powrotu do Chiang Rai natrafiliśmy na Festiwal Kwiatów odbywający się tam w tym roku w dniach 28-29.01. Był to zdecydowanie magiczny wieczór. Jeden z parków w Chiang Rai był udekorowany kwiatami po brzegi, drzewa mieniły się w nocy przybrane światełkami i, mało tego, w parku była scena, na której w przepięknych strojach występowali tancerze, akrobaci i piosenkarze. A teraz możecie poczuć tą magiczną atmosferę 🙂 :

p1200843
p1200864 p1200867 p1200880 p1200885 p1200887 p1200888

p1200898

p1200889

p1200894

73 Replies to “Chiang Rai: odwiedzając kontrowersyjną wioskę z Long neck women & nie tylko…”

  1. This tour is exactly what i wanted, could you share which agency did you book with? Can’t find any deals under 1000 THB that does all inclusive!!

    1. Hi Jacqueline! We don’t remember the name of agency, however, we do remember the name of the street and the approximate location of the agency. We bought the tour on Jetyod Rd going in the direction of the Clock Tower, and the agency was located on the left side of the street. Remember that it’s better to buy this tour 1 day before in the afternoon/evening so that it could be better negotiated 🙂 We were checking various agencies on the same street and finally we came across this one. They started with 1200-1300THB price (if I remember correctly). ”Push” them to get the best price 🙂 wishing good luck 🙂

  2. Hello superb blog! Does running a blog similar to this require a massive amount work?
    I have no expertise in computer programming however I had been hoping to start
    my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.

    I know this is off topic however I simply needed to ask.
    Kudos! http://bit.ly/2lZh8pz

    1. Hi! We aren’t PC specialists neither, so we asked our friend to do the technical part for us. But it’s also time-consuming to run a blog like this as you need to do the translations and uploading photos takes quite a lot of time, plus being on a journey makes it harder sometimes, but we think it’s worth it. Just ask someone to do the techincal part for you and the rest will be quite easy 🙂

  3. Halo there, jus wondering if u book w tour or driver? Does it include the boat ride? Able to advise the contact for the tour or driver? Am going chingmai in april, thanks

    1. Hi Elaine, we booked a tour in Chiang Rai, not Chiang Mai. We just picked the cheapest option (after bargaining) when walking down one of the main roads leading to the Tower Clock in Chiang Rai. The boat ride was not included and I guess it wouldn’t be possible to fit it in in the program as we started the tour early in the morning and came back when it was already dark.

  4. Everything said was actually very logical. However, what about this?

    what if you added a little content? I mean, I don’t want to tell you how
    to run your website, but suppose you added something to possibly grab people’s attention? I mean Chiang Rai: White Temple,
    Złoty Trójkąt & znacznie więcej – co
    warto zobaczyć, a co lepiej pominąć? – Kuuk&Travel is kinda vanilla.
    You ought to glance at Yahoo’s home page and see how they create news headlines to get people to
    open the links. You might add a related
    video or a related picture or two to get readers excited about
    what you’ve written. Just my opinion, it might make your blog
    a little livelier. https://www.facebook.com/Vitamin-Shoppe-Coupon-Codes-1880283042254350/

    1. Thanks for sharing your opinion. We’ve modified the title of the post to make it more catchy. Have a great day!

  5. What’s up to all, the contents existing at this website are
    truly awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

    1. Hi! Just have a little bit of patience as we’re currently busy with posting other articles on 7 more countries(being on a 6month trip through Asia). Hope we will manage to come back to the topic in 3 months. Enjoy our other posts as well!

  6. An interesting discussion is worth comment.
    There’s no doubt that that you need to write more about this subject matter, it
    might not be a taboo matter but usually folks don’t talk about these subjects.
    To the next! Kind regards!!

    1. Thanks! We still have 4 months to go, currently travelling through South-East Asia visiting 10-12 countries so we can’t promise that another article on this subject will be posted soon, as we have to cover many other subjects which are fresh to us on our journey. But be patient, we will keep your request in our minds 🙂

  7. Magnificent items from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you’re
    simply extremely great. I really like what you’ve obtained right
    here, certainly like what you’re stating and the best way in which you are saying
    it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it wise.
    I can’t wait to learn much more from you. This is actually a tremendous website.

    1. Hehe, that’s great! thanks for your comment! Enjoy more our articles 🙂

  8. You could certainly see your enthusiasm in the work you write.
    The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.

    At all times go after your heart.

    1. Thanks, we will certainly continue what we’ve started and will put a lot of heart to it. Thanks once again!

  9. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for
    my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having
    problems finding one? Thanks a lot!

    1. Hi, sorry, no idea about technical points on our website.. Hope you will find someone who could answer your question

  10. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my
    web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

    1. Sure, no worries, We’re glad that our website can help you enhhance your own! Can you drop me the link to your website, please? Thanks so much!

  11. Hello outstanding blog! Does running a blog similar to this require a lot of work?
    I’ve very little expertise in computer programming however
    I was hoping to start my own blog in the near
    future. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
    I know this is off topic nevertheless I just wanted to ask.
    Thanks!

    1. Hi! It does require a lot of work if you want to run it in 3 languages and want to post articles at least twice a week and you’re travelling at the same time – as we’re currently doing. We are on a 5-6 month trip through Southeast Asia and believe me, it takes a lot of time 🙂 But I know people who tend to post something only twice a month having their jobs still enjoy it, it depends on a person, and you have to have a motivation to keep up the good work and write something quite often 🙂 Adjust it to your needs and time and you will love it! Good luck!

  12. I got this site from my friend who shared with me concerning this web page
    and at the moment this time I am visiting this
    site and reading very informative articles or reviews at this place.

  13. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme.
    Did you develop this amazing site yourself?
    Please reply back as I’m planning to create my own website and would like to find out where you
    got this from or what the theme is called. Thank you!

    1. Hi, sorry, but I’m not able to help you in this as this was our friend who adjusted everything to our ideas and created this website that we now are working on. We simply browsed through other blogs and tried to create something that would satisfy our needs. Good luck and hope that someone will help you in this

  14. I enjoy what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
    Keep up the excellent works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

  15. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
    on the video to make your point. You definitely know what youre talking about,
    why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

  16. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was
    super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
    I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
    blog blogger but I’m still new to everything. Do you have
    any tips for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

    1. Hi! To be honest, I’m an inexperienced blog writer… I started writing the blog 3 months ago when we set off on a journey with Michal. Just think about the aim of your writing, what you would like to read if you were the recipient of the post/article, what information wpuld be useful to you. I, myself, like providing the reader with concrete information based on my experience and if I don’t like something I will share it with the reader not lying to them that they will be disappointed because of sth. So be honest too, and before wrtiing something make a plan, just a few main points so that your post could be ordered somehow and would convey the most important info to the reader! Enjoy!

  17. It is not my first time to pay a quick visit this web
    site, i am browsing this website dailly and obtain nice
    information from here everyday.

  18. I got this web site from my buddy who told me regarding this web
    page and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative
    articles at this place.

  19. I am extremely impressed along with your writing abilities and also with the structure for your blog.
    Is that this a paid subject matter or did
    you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing,
    it is uncommon to peer a great weblog like this one nowadays..

    1. Wow! Thank you so much! No, I did it myself with a little help of my friend. The rest is my own invention. Your words motivate me even more to keep up the good work 🙂

  20. I don’t even know the way I finished up right here, however I
    believed this put up was once great. I do not know who you’re however
    certainly you are going to a well-known blogger should you aren’t
    already. Cheers!

    1. The blog has existed just for 2-3 months so there is still a lot to do. We feel like we’ve just started! Thanks for your support!

  21. Hello, Neat post. There is a problem with your website in web
    explorer, could test this? IE still is the marketplace leader and a huge component to people will leave out your wonderful writing due to this
    problem.

    1. Hi! I’ve just checked and it seems to be fine on IE. If the problem you noticed persists, could you please inform me and describe it to me in detail? Thank you so much!

    1. Thank you for such motivating words, will for sure try to make it even better and more useful !

  22. You’ve made some good points there. I checked on the net for
    additional information about the issue and found most people will go along with your views on this
    site.

    1. Thank you for your comment! It’s good that more and more people notice the problem. From our perspective, at least in our country it’s not that obvious to call it an issue. The people watch TV programmes about travels and are said that it’s nice to go to Karen Village and see long neck women, but when you go there to see these women, you face a sad reality ýou weren’t aware of before.

  23. Kasia i Michał !
    Jesteśmy na bieżąco z Wami w podróży! Aż chce się ruszyć z domu (chociaż w nasze -25 stopni w nasze góry)! Podziwiamy, zazdrościmy oczywiście też ! Komentarz super, zdjęcia rewelacyjne!
    Tak trzymać!
    Dana, Piotrek,Basia

    1. Bardzo dziękujemy za wsparcie! Super,że się podoba! Przesyłamy trochę ciepła i sciskamy! Aż ciężko nam sobie wyobrazić taki mróz w dzisiejszych czasach w Polsce! Trzymajcie się tam! Buziaki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *