Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim wpisie, faktem jest, że transport w Japonii jest drogi, jest jednak na to tańsze rozwiązanie dla turystów odwiedzających ten kraj. Do 3 miesięcy przed terminem wyjazdu macie możliwość wykupienia tzw. Japan Rail Pass’a, czyli biletu na większość środków transportu po całej Japonii, który możecie załatwić tylko i wyłącznie poza granicami tego kraju, nie ma możliwosci zrobienia tego na miejscu. Japan Rail Pass daje Wam możliwość korzystania z większości shinkansenów (najszybszych japońskich pociągów), expressów, szybkich linii pociągowych, niektórych lokalnych pociągów, JR autobusów, jednego z promów oraz linii oznaczonych JR łączących się z liniami metra w dużych miastach. Poniżej znajdziecie wszystkie przydatne informacje na temat JR Pass’a, które udało nam się zgromadzić (oczywiście najbardziej jesteśmy w stanie Wam pomóc jeśli chodzi o informacje na temat miejsc, które sami odwiedziliśmy pamiętając linie, z których sami korzystaliśmy ‘’za darmo’’).

Zdecydowanie nie wybralibyśmy się do Japonii, gdybyśmy nie mieli załatwionego JR Pass’a przed przyjazdem na miejsce. Tempo zwiedzania mieliśmy szaleńcze – dziennie odbywaliśmy 8-10 przejazdów różnymi środkami transportu, spaliśmy po 3-5h – dostałam już ksywkę ‘Kapral’ od Michała z tej okazji 😛 Powiedział, że nawet w wojsku go tak nie sponiewierali – tam to chociaż miał po 2h dziennie czasu dla siebie, a tu co? 😛 Mimo tego hardcore’u, warto było i śmiało możemy powiedzieć, że nasze JR Pass’y zostały wykorzystane na maksa 🙂 Gdybyśmy ich nie mieli, wydatek rzędu 1700-2000zł na osobę byłby murowany przy takiej ilości przejazdów 🙂

Ale do rzeczy: bilet załatwicie najwygodniej online: http://www.his-travel.pl/formularz-jrpass/ 

Musicie tam wskazać dokładne daty Waszego pobytu w Japonii wybierając m.in. opcję tygodniową bądź 2-tygodniową. My za opcję tygodniową zapłacilismy 1024zł od osoby. Kupon biletowy przyslą Wam pocztą do 2 tygodni od wysłania formularza. Pamiętajcie, że na formularzu musicie wpisać swoje imię (imiona) i nazwisko dokładnie tak samo, jak widnieje w paszporcie (włącznie z polskimi znakami). Z kuponem biletowym udajecie się po wylądowaniu do najbliższego biura JR. Zapewne wylądujecie w Tokyo bądź w Osace, więc od razu na lotnisku będziecie mogli dostać rzeczywisty JR Pass i już wtedy skorzystać z JR linii prowadzącej do centrum miasta.

Oto linie autobusowe i pociągi, którymi możecie się poruszać po Japonii:

1.Pociągi:

a)JR Lines w całej Japonii, np. Yanamote JR Line i po prostu ‘JR Line’ w Tokyo; JR Sagano/Sanyo Line oraz JR Nara Line w Kyoto; JR Kyoto line local, JR Kyoto Line Rapid Service; JR Osaka Loop Line, zielona linia do Namba (nie pamiętamy nazwy) w Osace

b) expressowe pociągi, np. Express Thunderbird z Osaki/Kyoto do Kanazawy, Narita Express na lotnisko Tokyo Narita; Express Sunrise Seto, itd

c)Tokyo Monorail na lotnisko Haneda

d)shinkanseny: Hikari, Kodama, Sakura, Tsubame; JR Pass NIE OBEJMUJE: NOZOMI i MIZUHO (najszybsze pociągi)

e)IR Ishikawa Railway pomiędzy Kanazawa a Tsubata

  1. Autobusy:

a)JR Hokkaido Bus

b)JR bus Tohoku

c)JR Bus Kanto

d)JR Tokai Bus

e)West Japan JR Bus

f)Chugoku JR

g)JR Shikoku

h)JR Kyushu

i)BRT – Bus Rapid Transit System

3.Promy:

a)JR Miyajima Ferry

 

Na mapce poniżej kolorem jasnoniebieskim i granatowym macie wskazane trasy, które JR Pass obejmuje. Trasy na czerwono nie są zawarte w bilecie, a trasy z przerywaną czarną linią wymagają dodatkowej opłaty.

Poruszając się po Osace Osaka Loop Line oraz zieloną linią w kierunku: Namba w zupełności wystarcza. W tym mieście nie dopłacaliśmy za żadne połączenie. Inaczej wygląda sprawa w Kyoto czy w Tokyo.

W Kyoto dojedziecie za darmo do bambusowego lasu JR Sagano Line czy do słynnej swiątyni Fushimi Inari używając JR Sanyo Line, ale już do dzielnicy Gion (dzielnica geisz) czy klimatycznych uliczek centrum miasta musicie zapłacić za city bus z głównej Kyoto Station(około 125yenów/4,30zł) bądź wsiąść w metro za około 200yenów/7,20zł!

Na mapce linii, którą możecie dostać za darmo na stacji zwróćcie uwagę, że wszystkie połączenia w Kyoto poza liniami JR Sagano i Sanyo są dodatkowo płatne, więc albo nastawcie się na długie spacery, albo może lepiej jednak wybulić za niektóre bilety, żeby szybciej dostać się do wielu miejsc.

 

W Tokyo City z kolei poza ‘JR Line’ i ‘JR Yamanote Line’, musicie też wybulić za niektóre połączenia, np. do Senso-ji (najpiękniejszej ze świątyń) z JR stacji Ueno trzeba podjechać 2 przystanki Ginza Line do stacji Asakusa (około 210yenów/7,50zł), a do największego rybnego targu na świecie, Tsukiji, lepiej przespacerować się ze stacji Hatchobori (około 1,5km) niż płacić 5zł za dojazd jeden przystanek do stacji Tsukiji.

 

Z kolei z głównej stacji w Himeji będziecie już widzieli przed sobą na horyzoncie zjawiskowy biały najbardziej rozpoznawalny zamek Japonii, do którego dojdziecie w jakies 20min. W Kanazawa ze stacji głównej do jednego z najsłynniejszych ogrodów musicie przejść około 2,5h, w Okayamie – tak samo, także przygotujcie się na sporo chodzenia do tych największych atrakcji w różnych miastach.

 

Mając Osakę za bazę wypadową czym mogliśmy dojechać do poszczególnych miejsc?

1)Miyajima: Shinkansem Kodama o godz. 9:35 do Hiroshimy/ shinkansenem Sakura około 10:00, potem: z Hiroshimy lokalnym pociągiem do Miyayimaguchi (20-30min), a następnie promem w 10 min na wyspę Miyajima (czas: 3,5-4h na wszystkie połączenia)

2)Zamek w Osaka ‘’Osaka-jo’’: JR Osaka Loop Line do stacji: Osaka-jo-koen (czas: w minutach)

3)Dotombori (najsłynniejsza ulica w Osace): ze stacji Shin-Imamiya (blisko której mielismy hotel) zieloną linią do stacji: Namba (czas: około 5-10min)

4) Okayama: shinkansenem ze stacji Shin-Osaka do stacji: Okayama (shinkansen z destynacją: Hiroshima, czas:około 1,5h)

5)Kanazawa: Express Thunderbird ze stacji Shin-Osaka do stacji: JR Kanazawa Station (czas: około 3h)

6)Kyoto: shinkansenem ze stacji Shin-Osaka w 15 min bądź JR Kyoto Rapid Service w 30min ze stacji Osaka (pierwsze pociągi już około 5:00 rano)

7)Tokyo: shinkansenem ze stacji Shin-Osaka (pierwszy pociąg o godz. 6:08; czas: 3h)

8)Mt Fuji: ze stacji Shin-Osaka shinkansenem Kodama do stacji: Shin-Fuji; potem tam wykupić bilet na autobus do Motosu – Kawaguchiko; z Tokyo można dojechać linią JR do Otsuki, a potem wykupić bilet na express (około 1000yenów-36zł) do Kawaguchiko (czas: 2,5h do stacji Shin-Fuji z Osaki). Jeśli jednak nie macie na to czasu, a najbardziej ucieszy Was przepiękny widok na wulkan Fuji z pociągu – atrakcja, którą praktycznie macie za free. Jadąc z Osaki do Tokyo musicie siedzieć po lewej stronie, żeby zrobić najlepsze zdjęcia od stacji Shizuoka w kierunku Tokyo:

9)Himeji: shinkansenem ze stacji Shin-Osaka (około 1h)

Poza tym z opcji, których nie wypróbowaliśmy, a mieliśmy na nie chrapkę 🙂 :

do miasta Nara dostaniecie się z Kyoto JR Line Nara Rapid Service, bądź jadąc Osaka Loop Line z Osaki możecie wysiąść w Tennoji i przesiąść się na JR Yamatoji Line Local

do miasta Nagoya z Tokyo dojedziecie shinkansenem Hikari (tak samo z Osaki: czas: 1,5h)

do miasta Nagano w Alpach Japońskich dojedziecie expressem LTD EXP SHINANO w 3 godziny (z Tokyo połączenie jest dodatkowo płatne)

Co do rezerwacji miejsc w pociągach typu shinkansen czy express, jak zobaczycie kolejkę do biura JR, to odechce Wam się tam stać i stwierdzicie, że lepiej jest wsiąść do jednego z wagonów oznaczonych ‘NON-RESERVED’ = bez rezerwacji. Jak wygląda taka ‘procedura’? Na panelach informacyjnych zobaczycie informację ile dany pociąg ma wagonów i które wymagają rezerwacji, a które nie, a potem szukacie na peronie wyznaczonych miejsc na podjazd danego numeru wagonu i ustawiacie się w kolejce. Tak, to nie Sri Lanka, gdzie wszyscy na hurraaa pchają się do pociągu i wygrywa silniejszy! Tutaj będzie Wam wręcz głupio jeśli zaczniecie się przepychać, a Pan pilnujący porządku na peronie i Was przywoła do porządku i zaprowadzi na koniec kolejki, albo przesunie w obręb linii, gdzie kolejka obowiązuje (nie ma wystawania poza linię!). Nie przejmujcie się tym, że kolejka jest długa. Jeśli wsiadacie w pociąg rano jest duże prawdopodobieństwo, że nawet będąc 20tym w kolejce znajdziecie wolne miejsce dla siebie w wagonie 🙂

Co jeśli chodzi o nocne pociągi?

Tam musicie mieć rezerwację i najlepiej jest ją załatwić wcześnie rano z dużym wyprzedzeniem (kilka dni wcześniej) w biurze JR. My w trakcie hanami nie mieliśmy takiej możliwości, bo wszystkie miejsca w expressach były wcześniej pozajmowane… Jakie trasy ze względu na ilość godzin mają sens w tym przypadku?

1)Hiroshima – Tokyo (z postojem w Osaka)

2)Osaka – Tokyo

3)Kyoto – Tokyo (z postojem w Osaka)

Nie mieliśmy na uwadze innych dalszych kierunków, więc niestety informacji na ten temat nie posiadamy. Z Osaki trzeba liczyć około 6-6,5h jazdy expressem do Tokyo. Oczywiście jeśli chcecie jechać w wagonach sypialnianych, a nie tych z przechylonymi siedzeniam( tak swoją drogą bardzo wygodnych – naprawdę!), to musicie dopłacić za kuszetkę.

 

Bez JR Pass’a powinniście się nastawić na koszty jednorazowego przejazdu liniami pociągów miejskich rzędu 5zł za nawet krótki przejazd, a za shinkansena zapłacicie minimum 70zł (czasem dużo więcej). Poza tym to super wygodne nie przechodzić przez bramki i czekać w chorej kolejce przy wyjściu do stacji; pokazujecie tylko Wasz bilet ‘’od daty takiej do innej’’ Panu/Pani przy okienku i przechodzicie.

 

Ważna informacja przed podaniem dni, w które chcecie używać JR Pass’a: jeśli przylatujecie późniejszym popołudniem do Japonii i nie macie go specjalnie zaplanowanego może dobrze byłoby nie tracić tego dnia i ‘’zaliczać’’ go do biletu..? Starajcie się wybrać dni, które wykorzystacie na maksa 🙂 I pamiętajcie: bez JR Pass’a nie ryzykujcie wyjazdu do Japonii 😛

Co warto wiedzieć o zasadach i zwyczajach panujących na peronie czy w pociągach?

Na początku może wydać się śmieszne, że panowie konduktorzy po każdym przyjeździe i tuż przed odjechaniem pociągu mówią sami do siebie gestykulując i pokazując kierunek skąd pociąg przyjechał/dokąd jedzie, wykonując serię gestów, wychodząc z pociagu; później się przyzwyczaicie. Bądźcie tez świadomi, że punktualność w Japonii to rzecz święta, więc jeśli wpadniecie na peron 10 sekund przed odjazdem pociągu i zapytacie się konduktora czy to ten pociąg, do którego powinniscie wsiąść, prawdopodobnie usłyszycie odpowiedź: ‘’Następny’’ i  to wcale nie oznacza, że ten stojący przed Wami nie jest właściwy: po prostu jest już za późno na wsiadanie. Dramatycznie robi się jak zostawicie swoje rzeczy w shinkansenie, który zazwyczaj podjeżdża na peron już 15-20 minut wcześniej i wychodzicie z niego, żeby jeszcze coś sobie kupić: nie róbcie tego! W najgorszym wypadku nie wpuszczą Was do pociągu tuż przed odjazdem.. lepiej nie ryzykować.

W lokalnych liniach uderza fakt, że Japonki mają pootwierane torebki, z których wręcz wystają portfele czy komórki i zupełnie nikt się tym nie przejmuje. Tam nie ma obaw, że ktoś Was okradnie..

W pociągach w trakcie godzin szczytu nie można rozmawiać przez telefon i zaleca się wyłączenie komórek, a w trakcie luźniejszych godzin nie należy rozmawiać głośno przez telefon czy prowadzić głośnych rozmów z pasażerami. Oczywiście Japończycy są tak uzależnieni od komórek, że zawsze mają je wyciągnięte, ale zazwyczaj ‘stukają’ smsy bądź grają w głupkowate gry:

Ci wycieńczeni robotą po prostu śpią – to również często spotykany widok w pociągu.

Generalnie w pociągach uderza niesamowita cisza, to jest wprost niewiarygodne, zwłaszcza po naszych różnych doświadczeniach z podróży w pociągach po Azji Południowo-Wschodniej.

Ogólnie w pociągach krótkodystansowych nie można spożywać posiłków, natomiast w expressach czy shinkansenach jak najbardziej jest to wskazane, i znajdziecie tam stoliki rozkładane przymocowane do tyłu siedzeń, żeby spokojnie cos zjeść.

Miłych doświadczeń podczas podróży po Japonii Wam życzymy!

15 Replies to “Japan Rail Pass – wszystko, co powinniście wiedzieć”

  1. czesc:) a podpowiecie jak dojechać z Narita do Asakusa – dokładnie jaki bilet kupic żeby potem móc z niego skorzystać przez kolejne dwa dni do czasu uruchomienia JR?

    1. Cześć! Najszybszą opcją i do tego bezpośrednią jest rzekomo Keisei Access Express (z lotniska Narita dojedziecie aż do Asakusa Station). Cena to około 1300 yenów (46zł), wiem, drogo, ale na innej opcji z przesiadką wcale nie zaoszczędzicie zbyt wiele. Po Tokyo później przez 2 dni najlepiej poruszać się metrem, można też skorzystać z lokalnych autobusów (płaci się kierowcy tuż przed wyjściem z autobusu – nie wiem czy coś się zmieniło). My przez cały pobyt używaliśmy praktycznie non stop JR Passa, a na nogach dochodziliśmy do kluczowych miejsc nawet do 2km; więc nie mamy doświadczenia w kwestii lokalnego tansportu w Tokyo, ale wszyscy zachwalają metro 😛 Powodzenia:)

  2. Dawno nikt nie pisał, więc ja zaczepię ? czy JR Pass ordinary w zakresie tras zrealizowanych i opisanych na blogu jest najlepszy, czy jest opcja tańszego JR Passa- regionalnego- nazywa się chyba Kansai Pass?

    1. Hej! Co do tras na blogu JR Pass jest najodpowiedniejszy, jako, że Kansai Pass bodajże nie zawiera m.in. Kanazawy, Okayamy i Miyajimy, ale rzeczywiscie wychodzi sporo taniej.. Znalazłam taki link odnosnie Kansai Pass, może się przyda–> https://www.japan-guide.com/e/e2357_005.html . Pozdrowionka 🙂

  3. Dzień Dobry
    Dziękuję za przydatne rady.

    Proszę o info z jakim wyprzedzeniem (dni, godziny) należy rezerwować miejscówki w Shinkansen (np. Tokyo-Kyoto).

    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Pawel

    1. Witamy Pawle,

      Z tego, co pamiętamy rezerwację miejsc powinno się dokonać tego samego dnia, niestety nie wiemy czy to uległo zmianie, ale mamy małą wskazówkę – my jadąc z Kyoto do Tokio shinkansenem około godz 7:00 nie rezerwowalismy miejsc, ustawilismy się w kolejce do wagonu bez rezerwacji miejsc i nie było żadnego problemu z ich dostępnoscią. Generalnie tylko raz staralismy się zarezerwować miejsca, czego jednak nie udało się zrobić, bo już wszystkie były zajęte. Zawsze siedzielismy w shinkansenach w wagonach bez rezerwacji miejsc, a bylismy w okresie hanami, więc jednak zaskoczył nas fakt, że miejsca były mimo wszystko dostępne.

      Pozdrawiamy

  4. Witam,
    Na początku chciałam napisać, że czyta się Wasze opisy z zapartym tchem:-)

    Planuję wyjazd do Japonii na przełomie sierpnia i września. Będzie to druga podróż do J., ale tym razem prywatnie.

    Myślałam, że sprawę jr passa mam poukładaną, ale wdając się w szczegóły, zaczęłam mieć dużo wątpliwości. Będę wdzięczna, jeżeli pomożecie mi je rozwiać:

    1. Czy można wymienić voucher od razu na lotnisku i określić się od kiedy do kiedy chciałabym z niego korzystać? W Tokio chciałabym spędzić kilka dni i dopiero 5 dnia skorzystać z jr passa. Czy jest możliwość już na lotnisku załatwić tą sprawę?
    2. Jak robi się rezerwacje miejsc? Czy faktycznie wystarczy podejść do okienka w kasie i zrobić rezerwację przed podróżą? Gdybym miała już jr pass w ręku, to mogłabym zrobić rezerwację kilka dni wcześniej?
    3. Gdzie mogę sprawdzić, czy shinkansen, którym chcę jechać obejmuje jr passa. Na stronie Hyperdia można sprawdzić godziny odjazdów. Tylko nie wiem, czy SHINKANSEN KAGAYAKI, którym chciałabym pojechać z Tokio do Kanazawa, to shinkansen, na który działa jr pass czy nie? Podajecie różne nazwy linii, ale tej mnie interesującej nie znalazłam. Chyba , że jest to nazwa samego pociągu a nie linii:-)

    Będę podróżować z dziećmi, więc tą kwestię chciałbym mieć dobrze ogarniętą. Będę wdzięczna za każdą uwagę dotyczącą organizacji podróży i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

    Pozdrawiam
    Magda

    1. Witamy Magdo,

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa:)
      Już odpowiadamy na pytania:

      1. Niestety nie moglismy wymienić vouchera od razu na lotnisku, myslę, że ta kwestia dalej się nie zmieniła. W momencie jak zamawialismy voucher online już wtedy musielismy się okreslic na kiedy go potrzebujemy: czy na 1 tydzien czy na 2, podać dokładne daty, itd.

      2. Rezerwację miejsc z tego co kojarzymy można było dokonać niestety tego samego dnia, nie wczesniej, ale nie damy sobie ręki uciąć, bo na pewno mogło się cos zmienić. Ważna jest tutaj kwestia dużo wczesniejszego pojawienia się przy okienku, bo kolejki do okienek są strasznie długie niestety.

      3. Niestety też mielismy problem ze znalezieniem tego typu informacji, dlatego po prostu notowalismy nasze spostrzeżenia i na miejscu orientowalismy się we wszystkim. Natomiast co do trasy Tokyo-Kanazawa: mozna skorzystać z Hokuriku Shinkansen – podobno nowosc objęta też JR Passem 🙂

      Zdecydowanie proszę sobie wszystko dokładnie zaplanować, mieć spisane nazwy stacji, gdzie należy wysiąsc, żeby gdzies dojsc, ogarnąć sobie wczesniej mapkę (warto używać aplikację maps.me, która działa offline. My na miejscu korzystalismy z wi-fi tylko w hotelach, nie kupowalismy dodatkowo takiego przenosnego do plecaka (jest taka możliwosc). Czasami jest ciężko z językiem angielskim, chociaż uważamy, że nie było najgorzej, więc warto mieć na komórce zdjęcie nazwy miejsca napisanej po japońsku, żeby się zapytać o jakis cel.

      Z tymi miejscami do zarezerwowania nie należy się zbytnio przejmować (pod warunkiem, że pociąg ma też miejsca nieobjęte rezerwacją), wtedy wystarczy przybyć wczesniej na dworzec i ustawić się na odpowiedniej ”strzałce”/wyznaczonym miejscu do kolejki do wejscia (trzeba się też zorientować, która strzałka/miejsce dotyczy wagonu bez rezerwacji miejsc), wtedy wsiada się ”kto pierwszy ten lepszy”. Zwłaszcza w porannych wczesnych godzinach nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca, my zawsze siedzielismy, a co istotne, bylismy w najbardziej popularnym okresie w Japonii, bo podczas hanami.

      Jakby były jeszcze jakies pytania, chętnie pomożemy. Pozdrawiamy

    2. nie trzeba podawać od razu dat, jeśli na lotnisku są punkty JR to możesz od razu wymienić i możesz dowolne daty wpisać- jak ci pasuje 🙂
      nie można korzystać z dwóch linii, wszystko jest opisane w instrukcji.

      1. Dzięki, Zazu, za info. Trochę zaskoczyło nas to, że na lotnisku jest rzekomo taka możliwosc, nam na miejscu powiedziano, że nie możemy wymienić (może to kwestia konkretnego lotniska). Pozdrawiamy

  5. Super 🙂 Wreszcie trafiłam na blog, który dokładanie omawia kwestie korzystania z Japan Rail Pass. Bardzo pomocne dla mnie są wymienione linie, którymi można do konkretnego miejsca się dostać 🙂 Przy okazji dowiedziałam się kilku ciekawostek związanych z JRP.

    1. Super, że się przydadzą informacje 🙂 Własnie przed naszym wyjazdem do Japonii wkurzalismy się, że nigdzie na necie nie ma konkretów odnosnie korzystania z JR Passa, stąd m.in. ten wpis 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *